Mazeret: Köpek havladı komutanım!

Sovyetler Birliği henüz ortadan kalkmamışken Amerikaların başka kültürleri anlayamaması temasını işleyen bir fıkra yaygın olarak anlatılırdı. ABD ordusu Sovyet ülkesine bir “ideal casus” hazırlamış. Bu kişiye mükemmel Rusça öğretilmekle kalmamış ordu. Eski deneyimlerden ders çıkararak Tolstoy’dan Gorki’ye Rus edebiyatı, Çaykovskiy’den Haçaturyan’a Rus müziği, popüler kültür, adetler, bayramlar hepsinde sıkı bir sohbete girişecek hale getirmişler ajanı. Hatta Ruslar için çok önemli olan votka kültürünü de aşılamışlar. Sonra bir gün büyük umutlarla bir uçaktan paraşütle ıssız bir bölgeye indirmişler. Tabii Rus kimliği falan her şey tamam. Yerleşecek yer de var. Ama adam Moskova’ya ulaşır ulaşmaz KGB onu “Amerikan casusu” diye enselemiş. Birkaç ay sonra CIA ile KGB’nin servis şefleri votka içerek sohbet ederken, CIA’cı sormuş: “Yahu, demiş, biz o adamımızı çok iyi hazırlamıştık, nasıl keşfettiğiniz bizden olduğunu? N’olur söyle, çok merak ediyorum.” KGB’ci cevap vermiş: “Gerçekten tebrikler! Bilgi düzeyine ve davranışlarının Rusluğuna diyecek yoktu. Küçük bir hata yapmışsınız. Bizim buralarda pek zenci bulunmaz.”

İnsan bu fıkrayı dinlediğinde, “olacak şey mi, amma hafife alıyor CIA’yı, biraz daha gerçekçi bir şey olsaymış” falan diye düşünmeden edemez. Ama şimdi fıkra gibi bir olay yaşanınca bu Soğuk Savaş fıkrasının o kadar da uçuk olmadığı anlaşılıyor.

Yemen’de El Kaide adlı tekfirci örgüt genç bir Amerikalı gazeteciyi rehine alıyor. Geçenlerde bir video yayınlayarak rehineyi infaz etme tehdidinde bulunuyor. Somers’ın yanında bir Güney Afrikalı beyaz öğretmen de tutuluyor. Eşi de daha önce rehine düşmüş örgütün eline. Şimdi eşinin açıklamalarından ortaya çıkıyor ki Korkie ile Somers’ın Noel’de serbest bırakılması üzerinde anlaşmaya varılmış. Ama, heyhat, araya bir operasyon giriyor.

ABD ordusunun özel kuvvetlerinden SEAL komandoları Somers’ın tutulduğu kampa baskın düzenliyor. Bu SEAL Usame bin Ladin’i, Obama ve generalleri olayı pop corn yiyerek seyrederken öldüren kuvvet. Bu sefer baskında ortalık karışıyor. ABD 10 militanın “ölü ele geçirildiği”ni açıklıyor. Ama Somers ve Korkie de “ölü kurtarılıyor”! Militanlar baskın başlar başlamaz rehinelerin hayatına son veriyor çünkü.

SEAL sözcüsü operasyonun gayet başarılı düzenlendiğini, her şeyin yolunda gittiğini, tek aksiliğin kampa 10 metre mesafe kaldığında bir köpeğin havlaması olduğunu açıklıyor. Yani ah, köpek havlamasaydı, Somers ve Korkie hayatta olacaktı. Bütün kabahat köpekte zahir!

Yemen’de El Kaide’nin insansız hava aracı olmayabilir. Amerikalılar gibi gece görüş sağlayan aletleri olmayabilir. Bu durumda köpekleri olması çok olağan. Köpek ise havlar!

Soğuk Savaş fıkrası bile çok yetkin özel kuvvetler SEAL operasyonundan daha gerçekçi imiş meğer!

Not. Kemal Varol’a romanının güzel kapağını izin almadan kullandığımız için teşekkürlerimizle.