Maden işçisinin fıtratında direniş var: Zonguldak maden işçilerinin açlık grevi sürüyor!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ndeki Deka ve Balçın Madencilik şirketlerinde çalışan 245 maden işçisi 4 aydır alacaklarını alamadıkları için direniyorlar. Basın açıklaması yaptılar, yürüyüş yaptılar, valiliğin önüne gittiler her türlü yolu denediler. Ancak taleplerine karşılık bulamadılar. 10 gündür ise madenin içindeler ve açlık grevindeler. Açlık grevi boyunca 60'a yakın işçi rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Halen 25 işçi açlık grevini sürdürüyor. Devlet, eylemi sonlandırmak için yoğun çaba sarf ediyor. İşçileri tehdit ediyor. Ailelerini tehdit ediyor. Polisi maden ocağının kapısına dikip aileleriyle görüşmelerine mani oluyor. İşçilere su ve şeker ulaştırılmasını engelliyor. İşçileri cebren madenden çıkartmak için operasyon hazırlığı yapıyor. Devletin yapmadığı tek şey, işçilerin alınteri dökerek çalıştıkları ve ürettikleri 4 ayın ücretinin ödenmesini sağlamak.

Söz konusu madenlerde yaşanan hak gaspları, şirketlerin "paralel yapı" operasyonu kapsamında kayyuma devredilmesiyle başladı. Bu operasyonun sonucunda işçiler 4 aylık ücretlerini alamaz duruma geldi. En son olarak valilik aracılığıyla şirketteki işlemler sırasında ele geçen kömürün satılması sonucunda ücretlerin bir kısmının ödenebileceğini açıkladı. Zonguldak Valiliği Merkez ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın bin lira yardım yapacağı da açıklandı. Tüm bunları birer oyalama taktiği olarak değerlendiren işçiler, bu sözleri söyleyen valiliğin bir yandan da polislerini saldırı için mevzilendirmesine karşı, devletin samimiyetsiz yüzünü görerek madeni giriş çıkışa kapattılar. Bu barikatı kontrollü bir göçük yaratarak kurdular. Şu anda işçilerin yanına kimse gidemiyor.

Zonguldaklı madenciler, bir onur mücadelesi veriyor. Sadece alacakları için değil, madencilerin değişmeyen makus talihini değiştirmek için savaşıyor. Madenciliğin fıtratında açlık olmadığını göstermek için açlık grevine gidiyorlar. Madenciliğin fıtratında ölüm olmadığını göstermek için ölümü göze alıyorlar. Maden işçisinin mücadeleci geleneğini bugünlere taşıyarak, aslında tüm işçi sınıfı için direniyorlar.

İktidarın medyasında ölümüne mücadele eden maden işçilerini göremiyorsunuz. Ancak bu işçilerin marjinal, terörist, paralelci benzeri karalamalarla bu medya organlarında hedef gösterilmeleri yakındır. Ancak AKP iktidarı gerçeği gizleyemez, çarpıtamaz. Kendisine oy vermiş bile olsa tüm Türkiye işçi sınıfının yüreği Zonguldak madencisiyle birlikte atmaktadır. Maden işçisinin hakkı verilmedikçe bu direniş bitmeyecek tersine büyüyecektir ve büyümelidir de...

Zira bu zorlu mücadelelerden sonra işçiler alacaklarını alsa bile sorunlar asla bitmeyecek. Ancak madenler işçi denetiminde kamulaştırıldığında, açlık, sefalet ve ölümle anılan maden işçisi geleceğe umut ve güvenle bakabilecek!