Kozlu’dan Asturias’a bir selam

İspanya’da maden işçileri süresiz grevleri ve başkent Madrid’e yürüyüşleri ile bütün ülkenin işçi ve emekçileri nezdinde bir umut atmosferini daha yeni yaratmışken, Zonguldak Kozlu’dan buna bir cevap geldi. 17 Temmuz Salı günü, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde çalışan 400 işçi çalışma koşullarını protesto için 07:30-16:00 vardiyasında ocaklara girmediler.

Madencilerin sıkıntısı çok. Mazeretli olduklarında bile yevmiyelerine el konulmasından ocakta ıslak ıslak beklemeye terk edilmelerine, yedek kıyafet ve çizme verilmemesinden hasta olup viziteye çıkmalarına bile baskı yapılmasına kadar birçok konuda TTK’nın uygulamalarından şikâyetçiler.

İşçiler Genel Maden İşçileri Sendikası’nda (GMİS) örgütlü. Bakın, sendikanın Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan ne diyor: "İşçi doktora gitmek ister, hekim gibi karar verirler ve ‘Sen hasta değilsin’ diyerek buna izin vermezler. Kaç tane arkadaşımız burada kalp krizi geçirdi. Islak elbiselerle çalıştırırlar. Yedek elbise vermezler. Bir çok arkadışımız kendi cebinden çizme aldı. Bizler odun değiliz. Bizler insanız. Bize üçkağıtçı muamelesi yapıyorlar. Çalışma koşullarının iyileştirilmesini, işçiye bakış açısının insan gibi olmasını istiyoruz."

TTK sorumluları tabii işçiye eylemin yasadışı olduğunu ve işlerine dönmeleri gerektiğini belirtiyor. Şube yöneticileri de eylemde ısrar ediyorlar. Ama sonra sendikanın pek sorumlu genel başkanı geliyor, Kozlu Müessesese Müdürü ile görüşüyor, işçilere dönüp, “tamam eylem amacına ulaştı, işinizin başına dönün” diye fetva veriyor. İşçiler elbette bunun ne kadar doğru olduğunu, eylemin amacına ne kadar ulaştığını, bir sonraki kalp krizi vakasında anlayacaklar!

Başkan, Asturias madencilerinin, işçilerin sınıf kardeşlerinin şanlı mücadelesinden işçilere bahsetmiş mi diye sordunuz? Sendika Kozlu eylemini sitesinden gururla duyurdu mu diye sordunuz? Olur mu, onların işleri işçiyi “kışkırtmak” değil yatıştırmak.

Zonguldak madencisi bu durgunluk dönemleri aşıldıktan sonra geçmiş şanlı günlerine dönecek ve mücadeleye yaraşacak yöneticileri de kendi başına getirecektir!