Kod-A’da dayanışma ve mücadele sendika düşmanlığını yenecek

Kod-A yazılım ve arşivleme şirketinde Sosyal-İş’e üye olan işçilerin, sendika düşmanlığı yapan patronun haksız işten çıkarmalarına karşı direnişi sürüyor. İzmir’de ve İstanbul’da ayrı ayrı süren direniş sendika kararıyla birleştirildi. Direniş çadırının sürekli duracağı yer olarak İstanbul Türk Telekom Bölge Müdürlüğü’nün önü belirlendi.

Geçtiğimiz ay Kod-A’ya gelen iş müfettişleri durumu tespit etmek için incelemelerde bulundular. Patronun müfettişlerin önüne tembihli işçileri çıkartma girişimi, müfettişlerin görüşecekleri işçileri listeden kendileri seçmeyi istemeleriyle boşa düştü. Kod-A patronu işçilere sendikaya üye olmaları için baskı yapıldığını iddia etmekteydi. Ancak işçilerin tüm baskı ve tehditlere rağmen sendikaya üye oldukları ayan beyan ortaya çıktı. Bu durum direniş alanındaki moralleri arttırdı.

Gerçekgazetesi okur toplantısına katılan direnişçi işçiler burada yaptıkları konuşmalarda önümüzdeki süreçten umutlu olduklarını, sonuç alınamaması halinde eylemleri hızlandıracaklarını belirttiler. Toplantıda bulunan ve yeni mücadelelere hazırlanan işçilere hem deneyimlerini aktardılar, hem de morallerini yansıttılar. Devrimci İşçi Partililer sadece sendikal hakları için değil, tüm halkın hürriyet mücadelesinin bir parçası olarak direnen işçilere, İzmir’de ve İstanbul’da destek olmayı sürdürüyor ve herkesi dayanışmayı yükseltmeye çağırıyor.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Aralık 2017 tarihli 99. sayısında yayınlanmıştır.