Koç Holding ve Türk Metal'in işten çıkartma seferberliğine karşı: "Diren TOFAŞ!"

Koç Holding TOFAŞ'tan 40 işçiyi daha işten çıkarttı. TOFAŞ'taki son işçi çıkartmalar birbiri ardına gelen çok sayıda tensikat dalgasının sonuncusu.  TOFAŞ işçileri 2015 yılında büyük mücadeleler vererek fiili grev ve fabrika işgalleriyle sarı Türk Metal sendikasından ayrılarak Çelik-İş sendikası bünyesinde TOFAŞ şubesini oluşturmuştu. Türk Metal'in fabrikada yeniden kontrol sağlama çabasında Koç ile sarı sendikanın birlikte planlayıp uygulamaya koydukları işten çıkarmalar önemli bir rol oynuyor.

Türk Metal işçinin kişiliğini eziyor, boynunu büküyor, savunmasız kılıyor

İlk başta Çelik-İş üyesi öncü işçileri çıkartarak başlayan bu saldırı zaman içinde şekil değiştirdi. Artık Koç sadece Çelik-İş üyelerini değil baskı ve tehditle Türk Metal'e geçiş yapmış işçileri de çıkartıyor. TOFAŞ işçisinin ortak platformu olan "Diriliş TOFAŞ" sayfasından yapılan açıklamaya göre atılan 40 işçinin 3'ü Çelik-İş üyesi 37'si ise daha önce Çelik-İş üyesi olup daha sonra çeşitli sebeplerle Türk Metal'e geçenlerden...

TOFAŞ'ta ve Türk Metal'in yetkili olduğu tüm fabrikalarda işçiler aynı şeyi söylüyor: "Çıkartılacak işçilerin isimlerini Türk Metal sendikası hazırlayıp fabrika yönetimine sunuyor." Baskı ve tehditle zaman zaman da küçük rüşvet ve vaatlerle Türk Metal'e geçiş yapanların önce kişiliğini eziyor ve boynunu büküyorlar. Böylece bir taşla iki kuş vuruyorlar. Hem Türk Metal'e geçenlerin işçi arkadaşlarının yüzüne bakacak hali kalmıyor, işten çıkartılmaya itiraz dahi edemiyor hem de Koç işçi çıkarttığında "sadece Çelik-İş'ten değil Türk Metal üyelerinden de attık" diyerek sendikal tazminattan kaçıyor.

TOFAŞ işçisi yol yakınken tekrar Çelik-İş'te birleşmeli

Tabii bu saldırılar eninde sonunda geri de tepebilir. 2015 grevleriyle birlikte Çelik-İş'e üye olan sonrasında tehditlerle Türk Metal'e geçen işçiler yol yakından geri dönmelidir. Aksi takdirde sıranın onlara geleceğini kestirmek güç değil. Kurbanlık koyun gibi kaderini beklemek de sarı sendikaya biat etmek de TOFAŞ işçisine yakışmaz. Toplu sözleşme dönemi yaklaşırken ve yetki tespitine çok az bir zaman kalmışken son işten çıkartmalar Çelik-İş'e toplu geçişleri başlatmak için bir işaret fişeği olmalıdır. Çelik-İş'e geçenler yarın işten çıkartılırlarsa sendikal tazminat talebinde bulunabilir. Daha da önemlisi yapılan haksızlığa karşı kardeşleriyle omuz omuza mücadele edebilir. Onurunu ve gururunu korur. Türk Metal'de kalansa boynunu büker ve kaderine razı olur.

İstihdam seferberliği sömürü seferberliğine dönüştü

Eğer 2015'in mücadele ruhu yeniden canlandırılır ve o mücadelenin ürünü olan Çelik-İş TOFAŞ şubesinde birlik sağlanırsa yeni işten çıkarmalarının önünün kesilmesi de mümkün olabilir. Erdoğan'ın TOBB toplantısında istihdam seferberliği çağrısı yaptığını ve Koç'un adını da özellikle zikrettiğini hatırlayacak olursak, Erdoğan ve hükümetin, Koç Holding'in işten çıkartma saldırılarına ne tepki vereceği de büyük merak konusu. Türkiye'de otomotiv ve metal sanayinin önemli merkezlerinden Bursa'nın Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) da son toplantısında istihdam seferberliğini tüm gücüyle destekleyeceğini açıklamıştı. Ancak belli ki devletten askeri ihaleler de dahil olmak üzere çok sayıda stratejik ihaleyi üzerine almış olan ve hem TOBB'un hem de BTSO'nun en büyük üyesi olan Koç Holding'in kârlarını devam ettirmesi ve fabrikalarında kurduğu Türk Metal saltanatının bekası işçilerin işinden de aşından da daha önemli. Bursa Valiliği de OHAL kanunundan kaynaklanan işçi çıkartmaları erteleme yetkisini kullanma niyetinde gözükmüyor. "İstihdam seferberliği" adı altında yapılan çağrıların bir sömürü seferberliğine dönüştüğü gayet açık.

TOFAŞ işçisi birlik ve mücadele ile kazanır

Durum böyle iken TOFAŞ işçisinin göstereceği güçlü bir birlik ve mücadele referandum öncesinde patronları sıkıştırabilir, hükümeti ve valililiği işten çıkarmalara tepki göstermeye zorlayabilir. TOFAŞ işçisi birliği ve mücadeleyi seçerse yılların özlemi gerçek olup Türk Metal TOFAŞ'tan bir daha dönmemecesine kovulabilir.