“Kına yak Mübarek, Mursi izinde”

“Her şey bitti, bu da devrim miymiş?” diyenlere inat, devrim yeniden Mısır’ın üzerinde bir heyula gibi dolaşmaya başladı!

Mısır devrimi yeniden ayağa kalktı. Devlet başkanı Muhammed Mursi’nin “Anayasal bildiri” başlığını taşıyan ve kendisine sınırsız bazı haklar kazandıran kararnamesine karşı, Mısır halkı ve gençliği beş gündür sokakta. “Öfke ve Uyarı Cuması”nın başarılı eyleminden sonra muhalefet Salı günü yeniden büyük bir eylem yapmaya karar vermişti. Buna karşılık Mursi’nin temsilcisi olduğu Müslüman Kardeşler de Salı için başkana destek eylemi planladıklarını açıkladılar. Herkes nefesini tutuyordu: iki eylem karşı karşıya geldiği takdirde Kahire ve diğer kentlerde kan dökülebilirdi. Ama 27 Kasım 2012 Salı günü sokaklar ve zafer devrimcilerindi! Müslüman Kardeşler toplumun basıncı altında eylemlerini ertelemek zorunda kaldı. Buna karşılık, devrimciler Tahrir’i çok uzun süredir görülmediği kadar büyük bir kalabalıkla doldurdu.

Müslüman Kardeşlerin yüzünü gösterdiği tek yerde, Nil Deltası’ndaki Garbiye vilayetinin Gebze ya da Çorlu tipi tam bir işçi kenti olan, işçi mücadeleleriyle ünlü Mahalle kentinde devrim taraftarı futbol fanatikleri Ultralar ile Kardeşler arasında çıkan kavgada 300 kişi yaralandı.

Kahire’de birçok grup kendi yürüyüşünü düzenleyerek Tahrir’e geldi: işçi grupları, köylü hakları hareketi, mühendisler, avukatlar, sosyalist, sosyal demokrat ve liberal siyasi hareketler, çeşitli üniversitelerin öğrencileri. Başkanlık seçimlerinde üçüncü gelen Hamdin Sabbahi çok büyük bir kortejle Tahrir’e girdi. Göstericiler Mübarek günlerinden beri dillerden düşmeyen “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganının yanına çeşitli sloganlar eklemişti. Bunlar arasında “milyonluk yürüyüş yapacağız” iddiasındaki Müslüman Kardeşlere cevap mahiyetinde “İşte milyonluk yürüyüş!”, Mursi ile Mübarek arasında bugünlerde sık sık yapılan karşılaştırma çerçevesinde “Kına yak Mübarek, Mursi izinde!” ve en önemlisi “Ekmek, özgürlük, Kurucu Meclis’e hayır!” vardı. (Kurucu Meclis, bütünüyle İslamcıların kontrolü altında. Birçok kesimin temsilcisi meclisten ayrıldı. Hatta en son Meclis Başkanı bile istifa etti!) Kahire’nin dışında, başta İskenderiye, Süveyş ve Nil Deltası kentleri olmak üzere Mısır’ın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlendi.

Muhalefetin talebi Anayasal bildirinin geri alınması. Mursi daha şimdiden geri adım atmaya başladı. Ama geçen Cuma’dan beri grevde olan yargıçlar bu adımları yeterli bulmadı.

“Her şey bitti, bu da devrim miymiş?” diyenlere inat, devrim yeniden Mısır’ın üzerinde bir heyula gibi dolaşmaya başladı!