Katliam zanlısı şirkete termik santral kıyağı!

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın sorumlusu olan Soma Holding A.Ş.’ye bağlı  Gürmin Enerji Madencilik firmasına termik santral lisansı verildi. Amasya’da kurulması planlanan termik santral için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 6 ay gibi kısa bir sürede ön lisans verdiği şirketin üretim lisansı alarak termik santral kurması an meselesi.

Soma katliamının davası henüz sona ermedi. Söz konusu firma 301 işçinin ölümünden sorumlu tutuluyor. Termik santral ve kömür madenciliği birbirini bütünleyen sektörler. Yakın zamanda Sayıştay’ın açıkladığı raporda aralarında Soma A.Ş.’nin de içinde bulunduğu özel firmaların devlete kömürle birlikte taş sattığı, devletin de bu taşları satın alarak ya da taşların temizlenmesi için ekstra paralar ödeyerek bu firmalara haksız kazanç sağladığı ortaya çıktı. Soma A.Ş.’nin termik santral işine girmesiyle bu haksız kazançların nereye harcanacağı da görülmüş oldu.

Soma A.Ş.’ye ve yöneticilerine yönelik, emekçi halktan gelen baskılarla yargılama süreci başlatılsa da AKP hükümeti kayırdığı şirkete ısrarla yeni kapılar açmaya devam ediyor. Yandaşlarını kollamak AKP’nin fıtratında var çünkü. Bu yandaşlar katil de olsalar, hırsız da olsalar AKP’ye verdikleri hizmetlerin karşılığını mutlaka alıyorlar.