Katil cinayeti soruşturuyor!

Torunlar İnşaat, geçtiğimiz aylarda Mecidiyeköy'deki inşaatında 10 işçi arkadaşımızın öldüğü şirket. Adını herhalde duymayan kalmamıştır. Bu büyük iş cinayetinin sorumluları, topu asansör firmasına atarak, türlü hukuk dolapları çevirerek elbette bu işten yırtmanın bir yolunu bulmanın peşindedir eminiz ki. Bunlar, her patrondan beklenebilecek davranışlar elbette. Ancak geçtiğimiz günlerde bir üniversitenin panosunda gördüğümüz bir afiş, pes dedirtti bize. "Torunlar Lisansüstü Bursları" başlığını taşıyan bu afişte, Torunlar Şirketler Grubu'nun inşaat, hukuk, iktisat bilim dallarında, (sıkı durun!) "iş hukuku mevzuatı, işçi sağlığı ve iş güvenliği" konularında yüksek lisans ve doktora düzeyinde tez çalışması yapan 5 öğrenciye burs desteği sağlayacağı yazıyordu. Hayır, yanlış okumadınız, "iş hukuku mevzuatı, işçi sağlığı ve iş güvenliği" konularında.

Neresine gülelim, neresine kızalım bilemedik. Sevgili okurlarımız, bu alanları tırnak içinde yazanın biz olduğumuzu sanmasınlar. Şirket yönetimi, destek vereceği çalışma alanlarına kendisi de inanmadığından olsa gerek, afişinde bu alan adlarını tırnak içinde yazmış. Bilinçaltlarında neler yatıyor kim bilir?

İstihbarat teşkilatı bir ilan verip, Hrant Dink konulu tez yapanlara şu kadar destek vereceğiz dese, herhalde ancak bu kadar trajikomik olurdu. Hey gidinin müteahhiti! İş güvenliği, işçi sağlığı konularında önlem almak için teze, yüksek lisansa, doktoraya ne gerek var? Sen asansörün bakımını yaptırmadıktan sonra, roman da yazsak, ansiklopedi de yazsak, sanki senin açgözlülüğüne ilaç olacak!

Biz size işin aslını söyleyelim. Bu şirketler grubu, dikkat edilirse geleceğin yönetici adayı olabilecek bir hedef kitleye burs verme telaşında. Bu ilanın alt metni şudur: Yüksek lisans yapın, doktora yapın, bir şeyler yapın, sonra gelin bize anlatın, bu iş güvenliği, işçi sağlığı meselelerini nasıl en ucuza getiririz, nasıl topu başkalarının üstüne atarız?

Kapitalizmin üniversiteleri, bu pespaye işlerin yuvası ne yazık ki! Üniversiteler işçilerin, emekçilerin üniversiteleri olmadan, bunlardan kurtuluş yok! O halde mücadeleye devam!