Kara liste!

Forbes dergisi Türkiye’de en zengin 100 kişinin servetlerini açıkladı. Birinci sırada 4 milyar 800 milyon dolarlık servetiyle Murat Ülker var. Rönesans Holding patronu Erman Ilıcak 4 milyar, Fiba Holding patronu Hüsnü Özyeğin 2 milyar 900 milyon, biyoteknoloji ve ilaç sektöründen Osman Kibar 2 milyar 800 milyon dolarlık servetiyle ilk dört sırayı kapmışlar. Cemaatçi hissedarlarıyla gündeme gelen LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük 2 milyar 300 milyon dolar servetiyle beşinci sırada. Koçlar Sabancılar nerde mi? Merak etmeyin Koç ailesi ilk 50’ye 5 üyesiyle girmiş durumda. Sakıp ağanın ailesi ise 7 üyesini ilk 100’e sokmuş.

Türkiye’nin en zengin ilk 100 patronunun serveti geçtiğimiz yıl 18,5 miyar dolar artarak toplam 121,4 milyar dolara ulaşmış durumda. Ülkenin asgari ücretle geçinen halkıyla bir mukayese yaparsak arada uçurum falan değil galaksiler olduğunu görüyoruz. Tayyip Erdoğan, sene başında 200 lira asgari ücret zammını eleştirenlere “gözünüze dizinize dursun” demişti. Hâlbuki yapılan zam asgari ücreti 1603 liraya çıkartmış yine de bu rakam açlık sınırının altında kalmıştı.

Türkiye’de en az 6 milyon asgari ücretli var. İlk 100 patronun serveti 18,5 milyar dolar artarken 6 milyon asgari ücretlinin yıllık geliri sadece 5 milyar dolar arttı. Tabii burada servet ve gelir arasındaki farkı da söylemek lazım. Kişisel servet, nakit para, döviz, vadeli banka hesapları, ev, araba, gayrimenkuller, tahvil, hisse senedi, yatırım fonu gibi finansal yatırımların toplamından borçların çıkarılmasıyla ölçülür. İşçi emekçi için bu hesap her zaman eksidedir. Hasbelkader ev araba alan da borç batağına girmektedir.

Ama işte kapitalist düzen bu ya! Dergiler ilk 100 zenginin servetlerini bir gurur tablosu olarak sunarlar. Servetine servet katan bu para babaları sayfa sayfa ropörtaj verir, başarılarını anlatır ama işçiler ne zaman haklarını istese ağlamaya başlarlar. Öncü ve mücadeleci işçilerden yüzlercesinden kara listeler oluştururlar. Devleti yönetenlerden biri de çıkıp bunlara “gözünüze dizinize dursun” demez. Ama bu devran da böyle gitmez. Gün gelir dergiler, vaktiyle milyonlar açken servetine servet katan bu parababalarını tarihin yüz karaları listesinde yayınlar.