Kanlı Pazar’dan Meclis başkanlığına bu tarih sizin

AKP’nin Meclis başkanı adayı İsmail Kahraman meclis başkanı olarak seçildi. Meclisteki oylamadan önce tüm medya organları onun peşine düştüler. Röportajlar yapıldı, geçmişi bir anda önümüze serildi. 1 Kasım sonrası çark eden Hürriyet, İsmail Kahraman’ı “Rize’nin Yüzü” isimli kitaptan alıntılarla anlattı. AKP’nin isim babası olmasını öne çıkarttı. Habertürk, biyografisini verdi. Havuz medyası, Tayyip Erdoğan’la yakınlığını öne çıkarttı. 

Herkesin sakladığı bir nokta var: Türk sağcılığının yıllardır yüzünü kızartan bir olay bu. Amerikan işbirlikçiliğinin gerçek yüzünü anlatan bir katliam. Devrimci öğrenciler, işgal gücü 6. filoyu protesto ederken, yüzlerce anti-komünist militan, Milli Türk Talebeler Birliği (MTTB) üyesi, devrimcilere saldırıyor. Saldırılar sonucu iki devrimci hayatını kaybederken yüzlercesi yaralanıyor. 16 Şubat 1969’da Taksim’de MTTB binasında toplanan eli sopalı ve taşlı faşist militanların, Amerikan emperyalizmine karşı mücadele eden devrimcilere saldırması, o dönemin dönüm noktalarından biri oluyor.

Tarihe “Kanlı Pazar” olarak geçen bu faşist saldırıda bir örgüt, başat rol oynuyor. MTTB bu saldırıyla ismini duyuruyor. Saldırıdan iki gün önce MTTB’nin düzenlediği “Bayrağa Saygı” mitinginde devrimcilere karşı intikam yeminleri ediliyor.  O dönemde bugün ve sonrasında AKP’li olan birçok MTTB'li tanıdık gözümüze çarpıyor: Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Numan Kurtulmuş, Bülent Arınç, Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun, Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Şahin, Kadir Topbaş, Taner Yıldız, Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Osman Pepe, Abdurahman Dilipak…

İşte satılık medyanın sakladığı budur. AKP’nin adayı olarak meclis başkanı seçilen İsmail Kahraman, Kanlı Pazar’da MTTB’nin aktif militanı, aynı zamanda başkanıdır. Katliamı organize eden komitenin içinde yer almaktadır. O gün sağcılar birbirlerini tanıyabilmek için mavi kurdeleler takıyorlardı. Bu kurdeleler onun elinden geçerek dağıtılmıştır. Kanlı Pazar’ı organize etmekten meclis başkanlığına giden tarih sadece İsmail Kahraman’ın değil, Amerikan işbirlikçiliğinin tarihidir.