İşçiler yasağa değil sendikanın çağrısına uyuyor: EMİS fabrikalarında üretim yok mücadele var!

20 Ocak Cuma günü Birleşik Metal İş Sendikası'nın grevi Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandıktan sonra işçiler haftasonu boyunca iş başı yapmadılar. Haftanın ilk gününde ise Birleşik Metal İş sendikası bir açıklama yaparak gayri meşru grev yasağını tanımadıklarını ve mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Bu açıklama üzerinde grev kapsamındaki EMİS işveren sendikasına bağlı Schneider Enerji, Schneider Elektirik, ABB Elektirik ve GE/Grid Solution iş yerlerinde üretim başlamadı. İşçiler fabrikalarına geldi ancak makineler çalışmıyor. 20 Ocak'tan hemen önce grevin yasaklandığı Asil Çelik fabrikasında da üretimde ciddi aksamalar yaşanmıştı ve yaşanmaya devam ediyor.

Birleşik Metal İş sendikası ayrıca örgütlü olduğu işyerlerinde grev yasağını kınayan bildiriler okudu, yer yer fabrikaların içinde eylem ve yürüyüşler yapıldı. Birleşik Metal İş yaptığı açıklamada bu eylemlerin sadece EMİS'le ilgili olmadığını tüm işçi sınıfının grev hakkını savunduklarını belirtti. Grev hakkı olmadan özgür bir toplu sözleşme hakkının olamayacağını belirten sendika açıklamasında " Bizler, tarih boyunca bedel ödeyerek işçi sınıfının kazandığı grevli toplu sözleşme hakkımıza sahip çıkıyor ve işyerlerimizi eylem alanına döndürüyoruz" diyerek mücadelenin fabrikaların içinde devam edeceğini duyurdu.

23 Ocak itibariyle fabrikalarda eylemlerin sürmesiyle birlikte gayri meşru grev yasağı işçilerin kararlılığına çarparak hükmünü büyük ölçüde yitirmeye başlayabilir. Zira işçiler grev yasağına uymaktan ziyade sendikanın mücadele karar ve çağrılarına uymayı seçiyor.  

EMİS dışındaki fabrikalarda, Birleşik Metal İş üyesi olan olmayan tüm işçiler ve emekçiler "bu grev hepimizin" diyerek grev ve toplu sözleşme hakkını birlikte savunmalıdır. Birleşik Metal İş sendikası ve mücadele eden metal işçileri ile dayanışma yükseltilmelidir. Bu doğrultuda DİSK'in konfederasyon olarak tüm güç ve olanaklarını metal işçileri için seferber etmesi gerektiği de açıktır. Kavellerden kamu emekçilerine grev hakkı grev yaparak kazanalır. Bugünde metal işçileri aynı yoldan yürüyerek tüm işçi sınıfının, patronların insafına, hükümetlerin iznine tabi olmayan gerçek bir grev hakkını tekrar kazanmalıdır.