İşçiler Taksim’e, meydanlara, genel greve!

İşçi düşmanı olduğunu on yıldır kanıtlamış olan bir hükümet, Tayyip Erdoğanın başkanlığındaki AKP hükümeti bütün tarihinin en zayıf anını yaşıyor. Hem İstanbul valisi iken 2007-2009 arası 1 Mayıs’larda işçileri gazlayarak, hem de İçişleri Bakanı olunca neredeyse geçmişte bu konuda mücadeleyi yitirmiş olmanın hıncıyla Takism yasağını yeniden koymaya yönelen İçişleri Bakanı Muammer Gülen, işçi düşmanı olduğunu kanıtlamıştır. Şimdi Saddam’ın bakanı “Kimyasal Ali” gibi “Kimyasal Muammer” olarak anılması gereken bu bakanın görevden alınmasını sağlamanın olanağı doğmuştur. İşçiler Taksim’e, her kentte meydanlara, genel greve! Bu işçi düşmanı bakanı devirmenin olanağı doğmuştur, demir tavında dövülür, bu fırsatı kaçırmayalım!

On yıldır bu hükümet işçi sınıfının haklarını ve örgütlerini adım adım tırpanlıyor. İş Yasası denen kölelik yasasını bu hükümet geçirdi. Son otuz yılın özelleştirmesinin % 80’i bu hükümet zamanında yapıldı. Bu hükümet dönemindedir ki sendikaların önemli bir bölümünün toplu sözleşme yetkisini ortadan kaldıracak ve sendikalaşmanın belini kıracak yasa çıkarılmıştır. Bu hükümet işçinin iş güvencesinin son dayanağı olan kıdem tazminatını bir fona devrederek patronlar üzerindeki bütün baskının kalkmasını sağlayacak hazırlığı yapıyor. İşçi sınıfı Erdoğan hükümetinin saldırısını engelleme fırsatını elde etmiştir. Bu fırsatı değerlendirmek gerekir.

5 Haziran’da KESK zaten bir genel grev ilan etmişti. Şimdi yeni koşullarda bütün sendika ve konfederasyonların bu greve katılması gerekir. 5 Haziran’da genel greve! Bunu engelleyecek liderlerin konfederasyonların ve sendikaların başında yeri yoktur!

Siz işçi sınıfı olarak mücadelenin parçası haline gelirseniz, bu mücadelenin önünde hiçbir barikat duramaz. Öyleyse, sınıf düşmanımızın hükümetine yüklenelim. Bir kez mücadelemiz yükselince,  nerede duracağı belli olmaz.

Bu ülkeyi alın teri, göz nuru ve beyin gücü yönetecek, sermayenin kâr hırsı değil!

Taksim Tahrir olacak!

İşçi sınıfı ve emekçiler hükümet olana kadar mücadele!