İçişleri Bakanı görevden alınmalıdır!

Şehir eşkıyası gibi davranan çok sayıda polis, İstanbul Fatih’te tartışmaya girdikleri bir sürücüyü öldüresiye dövdü. Olayın bir cep telefonu ile kaydedilen görüntüleri her yerde: televizyonda, youtube’da, internette. Olay o kadar berrak ki, olaya karışan beş polis şimdiden tedbiren açığa alınmış durumda. Bütün deliller, ortada dev bir polis gaddarlığı skandali olduğunu gösteriyor. Polis memurlarının açığa alınmaları, yargılanıp cezalandırılmaları elbette gereklidir. Ama yetmez. Bu olayın ve polisin sıradanlaşmış şiddet ve gaddarlığının siyasi sorumlusu İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’dir. Derhal görevinden alınmalıdır!

Polisin, istisnalar bir yana, genellikle silahlı sokak kabadayısı gibi davrandığı, sokaktaki en tehlikeli insanların polis memurları olduğu Türkiye insanının bildiği ve polisin bulunmadığı ortamlarda sürekli olarak üzerinde konuştuğu bir şeydir. O kadar ki, aralarında başka ne fark olursa olsun, Türkü ve Kürdü, sağcısı ve solcusu, Fenerbahçelisi ve Galatasaraylısı bu konuda kolayca hemfikir olur! İşte Fatih’te 23 yaşındaki genç adamın hamile eşinin ve çocuklarının gözü önünde uzun uzun dövülmesi, yerlerde tekmelenmesi, kemerlerle kırbaçlanması, arabaya bindirilip Sirkeci sahil yolunda ıssız yerlere götürülmesi ve başka baskılara maruz bırakılması, bunun sadece doruk noktalarından biridir. Otomobilinde başı hedeflenilerek sıkılan tek kurşunla ölen gençten parkta içki içtiği gerekçesiyle komaya girecek kadar dayak yiyen gence, bunun sayısız geçmiş örneği de vardır. Ama bu sefer cesur bir görgü tanığının çabasıyla olay kaydedilmiştir, polisler teşhir olmuştur, deliller ortadadır.

İşte böyle bir polisin siyasi yöneticisi olan bakandan, hele bu bakan şayet “ileri demokrasi”yi temsil eden (!) bir hükümetin bakanı ise, ne beklenir? Poliste bu yönde reform yapması değil mi? İdris Naim Şahin tam tersini yapmıştır. Fatih’teki dayak olayı vesilesiyle NTV gece haber programında konuşmaya davet edilen Polis Akademisi öğretim üyesi Prof. Vahit Bıçak, programda hükümet yanlısı NTV’yi de şoklara sürükleyen şeyler anlatmıştır. Sınavda işkence yanlısı fikirler savunan polis okulu öğrencilerinin, 100 üzerinden 15-20 ile hocaları tarafından sınıfta bırakılınca, “siyasi iktidar”ın baskısı ve torpili ile sınıf geçebildiklerini dobra dobra ortaya koymuştur. “Siyasi iktidar” polis okuluna kim aracılığıyla baskı yapar? Tarım Bakanı mı, Kültür Bakanı mı? Elbette İçişleri Bakanı aracılığıyla. Yani İdris Naim Şahin, zaten gaddarlığı ile meşhur olan bir polisin düzelmesi için bir şeyler yapmak bir yana, işkence yanlılığını ödüllendirmektedir!

Bu bakanın marifeti sayısız. En son Uludere kurbanlarının, sınır ticareti yaptıkları için PKK’yle ilişkilendirilmesiyoluyla katledilmelerinin neredeyse haklı olduğunu ileri sürecek kadar fütursuzdur. Fatih’teki toplu polis dayağı, bütünüyle gereksiz ve kanun dışı bir uygulama olarak bakanın emniyet teşkilatını nasıl yönettiğinin delilidir. İçişleri Bakanı derhal görevden alınmalıdır!