HT Solar fabrikasında işçiler üretimi durdurdu!

İstanbul Tuzla'da güneş paneli üreten Çin sermayeli HT Solar fabrikasında işçiler üretimi durdurdu. İşçiler bir süre önce Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmeye başlamışlardı. Fabrika yönetimi örgütlenmenin önüne geçebilmek için sarı sendika Türk Metal'i devreye sokmaya çalıştı. İşçiler sarı sendika tuzağına düşmedi ve Türk Metal temsilcilerini fabrikadan kovdular. Karşılık olarak fabrika yönetimi 6 işçiyi işten attı. Zaten işçiler bu süre boyunca işten atma olursa şalter indirme kararını almış ve bu yönde örgütlenmişlerdi. Yani iş bırakmak için hazırdılar.

İşçilerin iş bırakacağını duyan fabrika yönetimi, gece vardiyasını iptal ederek eylemin daha da büyümesini engellemek istedi. Ancak kendi imkanlarıyla fabrikaya gelen işçiler içeri girerek direnen diğer vardiyaya katıldılar. Böylece güneş paneli üreten HT Solar fabrikasında tüm vardiyaların katılımıyla üretim durduruldu. Bu iş durdurma eylemine komşu fabrikalardan işçiler desteğe geldi. Mata ve Csun işçileri sınıf kardeşlerini yalnız bırakmadı.

Bunun üzerine fabrikaya gelen polis, işçilerin burada zorla tutulduğunu iddia ederek işçileri fabrikadan çıkarmaya çalıştı. İşçiler bunun doğru olmadığını ve kendi istekleriyle burada bulunduklarını söylerek patron ve polisin işbirliği halinde mücadeleyi kırma girişimini boşa çıkardı.

Fabrikada direniş komitesi eylemlerinin atılan tüm işçiler geri alınıncaya kadar süreceğini belirtti.