Hosteslere en çok hangi üniforma yakışır!

THY kabin görevlilerinin yeni dönemde giymesi düşünülen üniformalarının basına sızmasının ardından büyük bir tartışma koptu. Kıyafetlerdeki muhafazakar tercih, kapalı olması ve işlenen doğu motifleri tartışmanın odak noktasına yerleşti.

Batıcı ve laik duyarlılıkları yüksek kesimden yükselen itirazlar THY’nin bazı hatlarında içki servisinin kaldırılmasıyla da birleştirilerek genel bir muhafazakarlık eleştirisine dönüştü. Oysa hem kabin memurlarının kıyafetleri üzerinden ideolojik bir hamle yapan THY hem de onu çağdaşlık adı altında eleştirenler ortak bir noktada buluştular. Her iki kesim de özellikle kadın hostesleri görsel birer nesne olarak değerlendiriyordu. Oysa kadın ve erkek hostesler, yani kabin görevlileri esas işleri hoş görünmek ya da yiyecek içecek servisi yapmak olmayan, başlıca işlevleri uçakta güvenliği ve emniyeti sağlamak olan yetişmiş çalışanlardır. Yakın dövüşten, tıbbi müdahale bilgisine, aşçılıktan, yabancı dile kadar bu işçilerin edinmiş olduğu beceriler her şeyden önce sivil havacılık hizmetinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi içindir. Dolayısıyla bu insanlar her şeyden önce ekmeğini bu işten kazanan işçilerdir. Bu yüzden bir eleştiri yapılacaksa hostesler için tasarlanmış kaftanların bu işçilerin görevlerini yerine getirmesine engel olacak şekilde rahatsız olması gündeme getirilmelidir.  O zaman da sadece kapalı, muhafazakar üniformaların değil aynı zamanda hosteslere zorunlu kılınan topuklu ve rahatsız ayakkabılarla uçuş güvenliğini ve işçi sağlığını tehdit eden yiyecek içecek servisleri ve personel yetersizliği de eleştiriler içerisinde yer almalıdır.

Ne var ki sanal medyaya yansıyan üniformaların üzerinden koparılan fırtınada bu konulara değinen pek olmadı. İşte Burjuvazinin Batıcı-laik ve İslamcı kanatları arasındaki kavgaya tipik bir örnek daha. İşçilerin taraf olmaması gereken kendi tarafını yaratmasının ne kadar önemli olduğunu gösteren bir örnek aynı zamanda.

260 gündür direnen THY işçileri dün topuklu ayakkabıları ve üniformalarıyla havalimanlarını direniş alanlarına çevirdiyse yarın da üniformaları değişse de değişmese de kendilerini görsel birer nesne olarak görenlere aynı yöntemlerle cevap verecektir. Üniformalar üzerinden koparılan fırtına bir yana grev hakkı için direnirken işten atılan 305 işçinin geri alınması THY’de toplu sözleşme masasında. 305 işe geri alınmazsa o zaman havada ve karada fırtınayı işçiler koparacak. Üzerlerinde kendilerine en çok yakışan sendikalarının üniformalarıyla.