Hoşgeldin Özgür Gündem!

Özgür Gündem okumak Kürt sorununda kendi aklıyla düşünmeyi seçmek demektir. Aklını devlete ve burjuva medyasına teslim etmemek demektir. Hoşgeldin Özgür Gündem!

Kürt halkının sesi, gözü, kulağı Özgür Gündem gazetesi, altı günlük bir aradan sonra aramıza geri döndü. Özel yetkili mahkemenin “terör propagandası” gerekçesiyle gazeteyi bir ay süreyle kapatmasına yapılan itiraz kabul gördü, gazete yeniden faaliyete geçti.

Kapatma kararı, Özgür Gündem’e bir bakıma Türkiye hâkim sınıflarının zehirli doğum günü hediyesiydi. Özgür Gündem, bundan tam 20 yıl önce gün yüzünü görmüştü. O günden bu yana, gazete defalarca kapatıldı, binası bombalandı, çalışanları öldürüldü, ama devlet özgürlüğün meşalesini yükselten bu odağı yok edemedi. Adı defalarca değişti, ama “özgür basın” geleneği yaşadı ve bugünlere geldi.

Özgür Gündem okumayan kendini devletin resmi propagandasına mahkûm etmiş demektir. Kendi yaşadığı topraklarda olan biten çok önemli olayları öğrenmekten kendini mahrum etmiş demektir. Devletin ve hâkim sınıfların uşağı medyaya kendini mahpus kılmış demektir.

Tabii, solun gazeteleri halkı doğru bilgilendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama hem genel olarak hem de bölgedeki güçleri açısından olanakları kısıtlı. Çok ender olarak düzen basını bölgede olan biten ve devletin bilinmesini istemediği şeyleri yazıyor. Ama bunun nedeni, bu tür basının kendine özgü hesapları. Kürt halkının tutsaklığının sürdürülmesinin şu şekilde değil de bu şekilde daha akıllıca, daha kolay olacağını düşündükleri için yapıyorlar bunu. Dolayıısyla da, işlerine gelmeyince yazmıyorlar. Bazen onların bölgedeki kaynakları da yeterli olmuyor. Onların çıkarlarına ya da olanaklarına mahkûm kalmak istiyorsanız, Özgür Gündem okumayın!

Aklı olan başka gazetelere ek olarak Özgür Gündem’i de okur. Hiç olmazsa internetten okur. Çünkü Türkiye’nin kanayan yarası ve en önemli siyasi meselesi olan Kürt sorununu anlamak için yazılı basında bir alternatif yoktur.

Özgür Gündem okumak Kürt sorununda kendi aklıyla düşünmeyi seçmek demektir. Aklını devlete ve burjuva medyasına teslim etmemek demektir. Hoşgeldin Özgür Gündem!