Hindistan’da köylülerin 6 gün süren yürüyüşü

6 Mart’ta Hindistan’ın Nashik kentinden yola çıkan on binlerce köylü toprak reformu, borçlarının ertelenmesi ve ürettikleri ürünler için daha yüksek fiyat talebiyle yürüyüşe başladı. 6 gün boyunca yürüyen köylüler, 180 kilometre yol kat ederek Bombay kentine ulaştı. Hindistan’ın en büyük şehri olan Bombay’da büyük bir miting düzenlediler. Eylemi, ülkenin en büyük köylü hareketi AIKS (Tüm Hindistan Köylüler Birliği) düzenledi.

Hindistan nüfusunun yarısını, tarımda çalışanlar oluşturuyor. Ancak köylülerin gün be gün gelirleri düşüyor, yaşam koşulları giderek ağırlaşıyor. Bunun bir sonucu olarak Hindistan’da köylü intiharları çok sık görülüyor. Nashik kentinin de bulunduğu Maharaştra eyaleti bu intiharların en yoğun yaşandığı bölge olarak biliniyor.

Başbakan Modi’nin partisi Hindistan Halk Partisi, pek çok eyalette köylülerin öfkesini karşısında buluyor. Modi daha önce köylülerin, gelirlerinin ikiye katlanacağı sözünü vermişti; ancak bu vaadini gerçekleştirmekten çok uzak olduğu açık. Üstelik tarımda çalışanların durumları giderek kötüye gidiyor. Partinin yönettiği eyaletlerde, köylüler geçmişte verilen vaatlerin karşılanmamasına tepki gösteriyor. Nashikli köylülerin yürüyüşü ise bir yıl içerisinde gerçekleşen ikinci büyük köylü eylemi.

Eylem, köylülerin yıllardır işledikleri toprakların kendi adlarına kaydedilmesi, hükümetin köylülerin ürünlerinin ücretlerini hasat masraflarının bir buçuk katı oranında olacak şekilde belirlemesi ve köylülerin kredi borçlarının silinmesi talepleri ile başlamıştı. Bu taleplerin gerçekleşmesini ve hükümetin geçen sene tutmadığı sözleri tutmasını sağlamak amacıyla yapılmıştı. Eylemin ardından hükümet, köylülerin bütün taleplerinin kabul edildiğini ve altı ay içerisinde karşılanacağını açıkladı.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2018 tarihli 103. sayısında yayınlanmıştır.