“Hedef 2023”te ilk yara

Tayyip Erdoğan’ın 2014’te yapılması gereken yerel seçimleri anayasa değişikliği ile Ekim 2013 tarihine geri çekme girişimi AKP iktidarının ayaklarına dolaştı. Bu, AKP ve Erdoğan için son derecede önemli bir sendeleme.

Bu sakil anayasa değişikliğinin amacının ne olduğu saydamdı. Gösterilen gerekçe yerel seçimlerin yapılması gereken Mart ayında hava koşullarının seçim yapılmasına elverişli olmadığı. Oysa 1982 anayasası yürürlüğe gireli beri yerel seçimler Mart ayında yapılıyor. 2014’te yapılması gereken yerel seçimler bu anayasa uyarınca yapılan ilk yerel seçimlerden tam 30 yıl sonra düzenlenecekti. Bütün bu dönem boyunca yerel seçimler Mart ayında yapılmıştı. Erdoğan’ın kendisi 29 Mart 1994 seçimleriyle İstanbul Belediye Başkanı olmuştu.

Meselenin aslı ortada: Erdoğan 2014 yılında kendini Çankaya’ya taşıyacak cumhurbaşkanlığı seçiminin etrafını temizlemek istiyor. Bu oylama AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için planladığı takvime doğru ilk adımdı. Bu takvim daha ilk adımda tökezledi!

Şimdi Gül meclisin kararını referanduma gidilecek tarzda onaylar mı? Bu durumda ilkbahara girilirken seçim yapılması zor diyen AKP kara kışta halkı referanduma sürükler mi? Yoksa Gül yasayı meclise iade mi eder? Yasayı meclise iade ederse Erdoğan ısrar edip bir daha oylama ister de yeniden yenilgiye uğramayı göze alır mı? Göreceğiz.

Önemli olan Erdoğan’ın Çankaya’ya yükselişinde ilk adımda tökezlemiş olmasıdır. Hem de ikincil bir meselede değil. Sadece takvimin oluşmasında değil. Takvim sonuç olarak ikincil bir meseledir.

Erdoğan’ın Çankaya stratejisi için asıl belirleyici olan AKP ile MHP arasında kurulacak bir bloktur. Bunu ya partiler arası bir ittifakla, ya da MHP’nin tabanını oyarak yapacaktır. Ki yüzde 50’yi ilk turdan garanti etsin. Ama işte daha ilk adımda AKP-MHP işbirliğinde bir çatlak çıkmıştır ortaya! Verilen firelerin AKP’nin yıllardır muhalif belediyelere yaklaşımı dolayısıyla MHP içindeki tepkilerin sonucu olduğu söylenmektedir ki, akla yakındır. Daha da ötede bu, Bahçeli’nin Erdoğan’a kurduğu bir tuzak olabilir!

Her durumda, yıllardır MHP’ye ve tabanına yaranmak için yapmadığı kalmayan Erdoğan bu çabasının ilk meyvesine uzandığında ağaçtan düşmüş gibi olmuştur! 2014 yarışı eğlenceli başladı!