Halide Cerrar serbest bırakılsın!

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden, kadın milletvekili Halide Cerrar 2 Temmuz 2017 tarihinden beri Siyonist işgal devleti tarafından esir tutuluyor. Siyonist devlet Filistinlileri herhangi suç öne sürmeden, kanıt göstermeden esir etmek için sık sık kullandığı idari tutukluluk adı altındaki rezil uygulamadan faydalanarak Halide Cerrar’ın tutukluluk süresini devamlı arttırıyor. Benzer biçimde, 14 Haziran’da Cerrar’ın idari tutukluluğu 4 ay daha uzatıldı.

Siyonist devlet bir yandan Filistin topraklarında saldırılarını yoğunlaştırırken, diğer yandan da Batı Şeria’da, Gazze’de işgal ordusunun karşısına dikilen Filistin halkından korkuyor. Gerici Arap rejimleriyle Amerikan emperyalizminin planı “Yüzyılın Anlaşması” üzerinde anlaşırken, daha Amerikan’ın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kabul ettiremediği, katliam da yapsa eylemlerinin önünü alamadığı halktan korkuyor. Bu yüzdendir ki, idari tutukluluk adındaki gayri-meşru, hukuksuz uygulamadan faydalanarak Filistin halkının liderlerini esir tutuyor.

Ancak işgal devletinin bütün bu çabası, saldırganlığı nafile! Filistin halkı bunca zulme, eziyete, baskıya karşılık yüz yıldır direnişinden ödün vermedi, vermeyecek. Aylardır Trump’ın Kudüs provokasyonu sonrasında kuduz köpek gibi üzerlerine saldıran işgal güçlerine direnen Filistin halkı yine geri adım atmayacak. Halide Cerrar 2015 yılında, yine işgal devleti tarafından 15 ay boyunca idari tutukluluk uygulamasıyla esir tutulmuştu. Bu onun halkına, ülkesine, mücadelesine yüz çevirmesini sağlamamıştı, bu seferki esirlik de sağlamayacak.

Halide Cerrar’ın cezasının uzatılması işgal mahkemesi tarafından 2 Temmuz’da onaylanacak. Samidoun (Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı) cezanın uzatılmasını engellemek için uluslararası dayanışma çağrısı yaptı. Bu çağrıya aralarında Devrimci İşçi Partisi, Redmed internet ağı ve Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları’nın da bulunduğu 200’ün üzerinde siyasi parti, örgüt, topluluk yanıt verdi. İmzalar toplanmaya, Filistin halkı ve liderleriyle dayanışma çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Samidoun’un internet sitesindeki kampanyayı incelemek ve destek vermek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz:

http://samidoun.net/2018/06/180-groups-demand-israel-free-khalida-jarrar-jailed-a-year-without-charge-or-trial/