Güle güle Süleyman Çelebi! Sakın geri gelme!

Süleyman Çelebi, “karşı manşet” sütunumuzu mahcup etmedi! Birkaç gün önce, Almanya’da Kılıçdaroğlu ile birlikte düzenlediği toplantı vesilesiyle “yoksa milletvekilliği mi geliyor Çelebi’ye?” diye sormuştuk. Çelebi ertesi gün cevap verdi: “Adayım!” Böylece, 1999’da DSP’den milletvekili olan eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak ve 2002’de ve tekrar 2007’de CHP’den milletvekili olan eski Türk-İş Başkanı Bayram Meral’den sonra, merkez sol gelenek bir başka konfederasyon başkanını düzene sadakati dolayısıyla ödüllendirerek meclise sokacak gibi görünüyor.

Çelebi, yaptığı basın toplantısında adaylığından DİSK Başkanlar Kurulu kararı olarak söz etti. DİSK’in son genel kurulunda zar zor, kavga dövüş, bir daha aday olmayacağını vaat ederek seçilen bir konfederasyon başkanı için böyle bir destek tek bir anlama gelebilir. DİSK’e bağlı sendikaların başkanlarından oluşan bu kurulun üyelerinin hiç olmazsa biraz yüreği solda olanları, “aman destekleyelim de başımızdan gitsin!” demişlerdir! Yine de ayıp etmişler.

Çelebi, basın toplantısında bir de DİSK Başkanlığı’ndan “hukuken” ayrıldığını söylemiş. DİSK’te “hukuki” ve “fiili” iki ayrı başkanlık statüsü olduğunu bilmiyorduk! Bu, şu demek oluyor: Çelebi DİSK camiasına dönüyor, göz kırpıyor ve diyor ki: “Yasalar aday olmak için istifayı gerektiriyor. O yüzden ‘hukuken’ istifa ediyorum. Ama anlarsınız ya, sadece ‘hukuken’. Yoksa başınızdayım, ha!” Çelebi’nin istifasıyla boşalan yere DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün vekâleten bakacakmış. Anlaşılan, Çelebi, kendi genel sekreteri aracılığıyla konfederasyonu “fiilen” yönetmeye devam edecek. Çelebi işçilere bir iyilik yapıp DİSK’ten elini bütünüyle çekerse çok iyi eder.

Milletvekili adayı Çelebi, kazanamasa da artık DİSK’in başına dönmeyeceğini söylemiş. Tabii, kaybeder de “ısrarlar” olursa, herhalde insanları kırmayacaktır! Konfederasyonun genel kurulu için karar alınmış: normal zamanında, yani Ocak 2012’de yapılacakmış. Koskoca konfederasyonun başkanı istifa ediyor, gidiyor, ama konfederasyon olağanüstü genel kurul yapmaya zahmet etmiyor, genel kurulunu tam on ay sonra yapacağını açıklıyor. Seçim Haziran’da. CHP elbette Çelebi’yi seçilecek bir yere koyacaktır, ama ya bir kaza olursa? Çelebi’nin kariyeri ne olacak? Haziran’dan Ocak ayına altı aydan fazla vakit var. Herkes verilen sözleri unutur, Çelebi de bir daha seçilir belki! O zamana kadar DİSK başı kesilmiş tavuk gibi sağa sola yalpalasın, ne olacak!

Çelebi, mütevazı bir tavırla, DİSK genel başkanı olarak 11 yıl görev yaptığını, bunun DİSK’in tarihinde genel başkanlar arasında en uzun süre olduğunu da belirtmiş. Ne yaptı bu 11 yıl içinde Türkiye işçi sınıfına hayırlı olacak? Vaktimiz ve yerimiz yok. Sonuncusunu söyleyelim. Tekel işçilerinin yaktığı sınıf mücadelesi ateşinin üzerine su dökerek onu söndürme yoluyla Türkiye burjuvazisine hizmet etti!

Çelebi, adaylığını açıklayacağı basın toplantısını DİSK genel merkezinde düzenlemiş. Yanlış yapmış. Sadece DİSK’in adını şahsi ikbali için kullandığından değil. Toplantıyı esas düzenlemesi gereken yer, yıllardır kapısından ayrılmadığı TÜSİAD genel merkezi olduğu için yanlış yerde yapmış diyoruz!

Çelebi gidiyor, şimdi yerini bir “apoletli sendikacı”, 28 Şubat’ın silahsız kuvvetlerinden Rıdvan Budak gözlüyor. Aman DİSK’in bunların elinde kalmasına izin vermeyelim!