Filistin timsah gözyaşlarıyla kurtulmaz!

Kadem, yani Kadın ve Demokrasi Derneği. Hükümetle işbirliği tapelerden önce az bilinen tapelerden sonra herkesin malumu olan, etliye sütlüye karışmayan bir "kadın" derneği.

İsrailli kadın bir milletvekilinin Filistin halkına yönelik "ırkçı söylemlerini kınamak" için İsrail Başkonsolosluğu önünde eylem gerçekleştiriyor Kadem. Basın açıklamasında dernek yöneticisi Sema Silkin, İsrail'in Gazze'ye saldırdığı şu günlerde ölü sayısının 200'lere ulaştığını, %70'inin kadın ve çocuk olduğunu belirtiyor ve "milletvekilinin ırkçı söylemlerine karşı bu protestonun düzenlendiğini" ifade ediyor. Basın açıklamasının sonlarına doğru yalnızca kamuoyunu katliamlara karşı sorumlu davranmaya çağırıyor.

Biz sosyalistler ise hafta sonu Taksim'de düzenlediğimiz eylemde İsrail'le tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilmesi ve elçinin Türkiye'den defolması taleplerimizi, Roboski'de Rojava'da Gazze'de dökülen kanların hesabını soracağımızı haykırdık! 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak da Kadem'in eylemindeydi. Yaptığı açıklamalarda "anne olarak" bu duruma duyarlı olduğunu dile getiriyor ve "bölgeyi kalkındırmak istediğini" belirtiyor. Esra Hanım'a soralım, bölgeyi korsan devlet İsrail'le geliştirdiğiniz ekonomik ilişkilerle mi kalkındıracaksınız? Bölgeyi, gelişmiş ilişkilerden dolayı kasasını doldurduğunuz İsrail'in Filistin'i bombalamasıyla mı kalkındıracaksınız? Ya da şöyle soralım, İsrail'den aldığınız heronlardan Kürt halkına bombalar yağdırarak mı kalkındıracaksınız bölgeyi? Kastettiğiniz bunlar değilse nedir?

Filistin'deki zulmü, hala utanç vesilesi olarak ülkemizde bulunan İsrail Başkonsolosluğu önünde gerçekleştirdiğiniz içi boş eylemle mi durduracaksınız, İsrail'in ayağını denk almasını ümit ediyorum diyerek mi durduracaksınız? Yoksa babanıza, hükumete az da olsa baskı yapacak mısınız? “İsrail'le ilişkini kes, elçiyi defet, Konsolosluklarına kilit vur!” diyebilecek misiniz?

Biz diyemeyeceğinizi çok iyi biliyoruz. Dost görünümlü "gözü yaşlı" Siyonizm işbirlikçileri sizi! Filistin sizin aklınıza sadece bombalandığında gelir, oysa 1947'den beri adım adım toprakları işgal edilen, yıllardır sistemli bir şekilde soykırıma uğrayan, yaşadığı bölgeye ambargo uygulanan, açlığa sefalete mahkum edilen Filistin halkı bizim her an aklımızdadır. Filistin'in kurtuluşunun yolu Siyonist korsan devlet İsrail'in yıkılmasından ve Siyonizm’in her zaman en büyük destekçisi konumunda olan ABD emperyalizminin Ortadoğu'dan kovulmasından geçmektedir. Sizin "gözü yaşlı" çözümleriniz Filistin'e bombadan, ambargodan, işgalden başka bir şey getirmez.