Fazla ileri gittin Sıfır Ahmet Paşa!

Türkiye tarihinin gördüğü en başarısız dışişleri bakanı olan Ahmet Davutoğlu, hükümetin son günlerde bir Suriye provokasyonuna girişmesine ilişkin yapılan yaygın uyarılar karşısında haddini aşmış, kelime kelimesine şöyle demiş:

"Seçimlerle ilgili hiçbir kaygı veya bu anlamda seçim güvenliği konusunda hiçbir mesele yokken, açık bir şekilde elimizde bütün verilerle sınır ihlali yapılmışken, bu olayları seçimle irtibatlandırmak, basiretsizlik ve art niyetliliktir. Biraz daha ileri gidersem, açık söyleyeyim, bunu vatana sadakatle uzlaştırmak mümkün değildir ve ihanettir."

“Biraz daha ileri gitmek” ne demek, fazla ileri gitmişsin Davutoğlu! Kendisi bir iç savaşın bataklığında çırpınan bir komşunun bölgenin en büyük askeri gücünü durup dururken savaşa kışkırtmayacağını çocuklar bile anlar. Irak ve Büyük Suriye İslam Devleti gibi finansal ve lojistik olarak Türkiye’ye bağımlı bir örgüt durup dururken kendini besleyen eli ısırmaz, kazanamayacağı bir savaşa yol açacak bir ultimatom vermez. Buna karşılık, hırsızlığı ve katilliği müseccel bir hükümet “dış tehlike” kozunu yedeğe alıp rakiplerine karşı bir tehdit olarak kullanmak isteyebilir. Bu teşhir edilince onu bunu vatana ihanet öcüsüyle korkutmaya çalışmak haddini aşmaktır.

Ne de ürkek konuşmuşsun Sıfır Ahmet Paşa! Bir cümle önce “basiretsizlik ve art niyetlilik”. Sonra kendi yolunu açmaya çalışıyorsun, “biraz daha ileri gidersem” diye karanlıkta ıslık, sonra ölçüyü kaçırıveriyorsun “vatana sadakatle uzalaştırmak mümkün değildir”, sonra korktuğun ama dile getirmek istediğin kelime ağzından kaçıveriyor: “ihanet”! Patronundan ağzından çıkanı kulağının duymaması hasletini alamamışsın!

Bak, Sıfır Ahmet Paşa, “sıfır sorun” dedin, sıfır komşu kaldı. Şimdi de bütün Ortadoğu’da yalıttın Türkiye’yi! Mısır’da konferans yapılıyor, Türkiye, bir de Katar çağırılmıyor. Gerisi orada. Sen bu ülkelerle arayı açma programıyla mı gelmiştin? Tam tersine. O yüzden sıfır aldın! O yüzden biz sana Sıfır Ahmet Paşa diyoruz.

Şimdi kalkmış, “ihanet” diyorsun. Ne diyelim sana, Nakıs Ahmet Paşa mı?

Seninle uğraşmaya değmez. Yukarıdaki resme bak. O sadece düşmekte olan Surişye uçağı değil. Senin yakın gelecekteki düşüşünün habercisi aynı zamanda!

Asıl sözümüz ötekilere. Suriye provokasyonu seçimlerle ilgili değil. Asıl halkın ayağa kalkması ihtimaline tedbir olarak yedekte tutuyor savaşı. Bunu daha çok tartışacağız ama.