Ethem’in katili ile grev yapan asistana aynı ceza!

Ethem Sarısülük’ü tabanca ile katleden polis memuru Ahmet Şahbaz’la ilgili emniyet soruşturması sonunda 24 ay kademe durdurma cezası verildi. Aynı günlere rastlayan biçimde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 8 asistana da Gezi Parkı sürecinde KESK’in verdiği grev kararına uydukları için aynı ceza verildi. Son dönemin moda deyimleriyle alınan kararlar ve kararların zamanlaması son derece manidar.

Verilen cezalar, Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül’ün ve İletişim Fakültesi Dekan’ı Yusuf Devran’ın üniversitede faşist saldırıları kollayan, muhalif öğretim elemanlarını baskı altına alan ve sendikal çalışmaları engelleyen tavırlarının son halkası niteliğinde. Özellikle Yusuf Devran son dönemde fişleme ve tehdit uygulamaları ile basında sıkça yer almıştı. Eğitim-Sen Devran hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Devran’ın baskıcı ve ayrımcı uygulamaları uluslararası düzeyde yankı bulmuştu.

Marmara Üniversitesi asistanları “iki yıl kademe durdurma cezası” verilmesinin ardından: “İki yıl kıdem derecemiz yükselmeyeceği gibi zaten başkaları için gelen kadrolara, akademik birikimimize güvenip başvuramayacağız bile, sırf bize verilmesin diye o kadrolar türlü oyunlar oynanmak zorunda kalınmayacak. Biz kimseyi fişlemedik; kimseye iftira atmadık, psikolojik şiddet uygulamadık, baskı yapmadık; kimseyi internette açtırdığımız sahte hesaplarla karalamadık; hiçbir doçente fiziksel saldırıda bulunmadık; hiçbir öğretim üyesini, asistanı, öğrenciyi, gazeteciyi tehdit etmedik; insan kayırmadık. Sadece bunları yapanlara boyun eğmedik, evet efendim-sepet efendim demedik. Bundan sonra da tertemiz alnımızı ve sicilimizi kimsenin kirletmesine müsaade etmeyeceğiz. En kısa sürede bu haksız-hukuksuz cezanın iptali için dava açacağız; bize “sınavlarda büyük aksaklıklar yaşanmasına neden olundu” iftirasını atan, bizi töhmet altında bırakan herkes için de suç duyurusunda bulunacağız. İnadına “bir ağaç gibi hür bir orman gibi kardeşçesine” Marmara İletişim'de var olmaya devam edeceğiz.” diyorlar.

Ethem’in katilinin kollanması ile Marmara asistanlarına yapılan zulüm aynı bütünün parçalarıdır. Bizim için de öyle gençlerimizin katillerinden hesap sormanın yolu grevlerden, direnişlerden, halkın isyanını emekle büyütmekten geçiyor.