Esad’ın halefi hazırlanıyor

Sıfır Ahmet Paşa*, namı diger Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Perşembe akşamı iftarı Manaf Tlas ile açmış. Manaf Tlas kim mi? Bundan sadece birkaç hafta öncesine kadar Başbakan’ın ve Sıfır Ahmet Paşa’nın birlikte yerin dibine batırdıkları Suriye rejiminin en kıyıcı askeri gücü olan Cumhuriyet Muhafızları’nın en önemli komutanlarından, Beşşar Esad’ın en büyük dayanaklarındandı. Sonra birdenbire firar etti. Başbakan bugün katil ilan ettiği Beşşar Esad ile birkaç yıl önce birlikte tatil yapmıştı. O zaman hiç olmazsa Suriye’de ne devrim başlamıştı, ne de ayaklanan halkın katliamı. Sıfır Ahmet Paşa, şimdi sayısı 20 bin kişi olarak verilen ölümlerden en çok sorumlu olan şahsiyetlerden biriyle iftar açıyor. Katilse, alın size katil! Allah kabul etsin!

Manaf Tlas firar ettiğinde, Gerçek bunun Suriye için bir dönüm noktası olduğunu belirtmişti. (“Suriye Burjuvazisi parçalanıyor, rejim sallanıyor”, http://www.gercekgazetesi.net/yazlar/uluslararasi/item/1472-suriye-burjuvazisi-par%C3%A7alan%C4%B1yor-rejim-sallan%C4%B1yor), Bu yargının ardında şu yatıyordu: Tlas’ın babası Suriye Baas rejiminin en önemli tarihi liderlerinden biri, belki de baba Esad’dan sonra iki numara idi; ailesi ise Suriye burjuvazisinin en güçlü kapitalist ailelerinden biri. Yazımız bu temelden ve genel olarak Esad’ın konumunun son dönemde yediği darbelerden hareketle şu sonuca ulaşıyordu:

 

“Manaf Tlas’la birlikte Suriye burjuvazisinin azımsanmayacak bir kanadı rejimin karşısına geçmiştir. Muhtemelen bundan sonra ABD ile Rusya el ele vererek ‘düzenli geçiş’i sağlayacaktır. Esad Tahran’a mı yerleşir, Minsk’e mi onu göreceğiz. Karısının vatanı Londra’ya dönemeyeceği kesindir. Geçiş hükümetinin başında kim olacak mı dediniz? Manaf Tlas’tan daha iyisini nereden bulacak ABD-Rusya ittifakı? Böylece ‘Suriye Dostları’nın İstanbul toplantısının öteki hedefi de gerçekleşmiş olur. Suriye rejiminin kurumları sapasağlam ayakta kalır.”

İşte Ahmet Davutoğlu’nun Manaf Tlas’la iftar yapması ve sonra basının önüne geçerek fotoğraflar çektirmesi, Tlas’ın Suriye’nin yeni lideri olarak hazırlanmasının ilk adımıdır belki de. Bakın Hürriyet gazetesi birinci sayfasından nasıl veriyor haberi: “Beşar Esad’ın rakibi Ankara’ya iftara geldi”.

Bu arada, hazırlanmakta olan senaryo yine Erdoğan’ın Vahhabiliğin fedailiğini yapmakta olduğunu gösteriyor. Tlas ilk firar ettiğinde Fransa’ya yerleşeceği belirtilmişti. Oysa şimdi Türkiye’ye Suudi Arabistan’dan gelmiş olduğu açıklanmıştır. Aynen Irak’ın Şii hükümetini sarsmak için kullanılan Irak’ın Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi gibi! Ne tesadüf, Tlas da Sünni’dir!

Gerçek, Tlas’ın firarını yalnızca bir askerin davadan kopması olarak değil, Suriye burjuvazisinin bölünmesi olarak yorumlamak gerektiğini belirtiyordu. Yukarıdaki resme bir kez daha bakın: Manaf Tlas bir Arap generaline mi benziyor, yoksa uluslararası “jet set”e mensup bir bükük burjuva playboy’a mı? “Uluslararası toplum” kod adıyla gezen emperyalizm, bu generali çok sevecek!

 

* Neden “Sıfır Ahmet Paşa”? Çünkü, Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı’na “komşularla sıfır sorun” şiarıyla geldi. Şimdi neredeyse hepsiyle (Suriye, Irak, İran, Ermenistan, hatta Azerbaycan) kavgalı Türkiye. Yedi-Sekiz Ahmet Paşa, “mektepler olmasa maarifi ne güzel yönetirdim” demiş. Sıfır Ahmet Paşa da komşular olmasa “sıfır sorun” yaşardı zahir!