Esad ehven-i şer, Davutoğlu büyük şer!

Sıfır Ahmet Paşa, yani “komşularla sıfır sorun” yaratmak üzere yola çıkıp ortada “sıfır komşu” bırakan “tarihi” dışişleri bakanı ve “strateji profesörü” Ahmet Davutoğlu, Esad rejiminin “ehven-i şer noktasına geldiğini” buyurmuş! (Yani kötülerin arasında iyisi.) Bu, Davutoğlu’nun rezil olmamak için şimdi El Kaidecilerin başarılarının arkasına sığınmasının resminden başka bir şey değildir. Hazret 22 Ocak’ta İsviçre’nin Montrö kentinde toplanacak olan ve Cenevre II olarak anılan Suriye üzerine konferansta emperyalist ülkelerin Esad’lı bir çözüme onay verme ihtimali olduğunu bildiği için şimdi çark ediyor. Böylece aklı sıra onlara biat etmiş olmayacak. “Ben zaten demiştim” diyecek.

Sen ne diyorsun Davutoğlu? Siz patronun başbakanla birlikte Esad’a denmedik şey bırakmadınız. Adamın ne katilliği kaldı, ne kasaplığı. Çözüm olarak mutlaka gitmesi gerekiyordu. Şimdi ne “ehven-i şer”i?

Davutoğlu bunu yaparken bir alay safsata da ileri sürmüş. Bunların arasında en yüzü kızarmazı, Türkiye’nin El Kaideci grupları hiçbir zaman desteklemediği iddiası. Davutoğlu, bu konuda aynen patronu Erdoğan’ın başka konularda düştüğü büyücü çırağı durumuna düştü. El Kaideci El Nusra Cephesi ile Irak ve Büyük Suriye İslam Devleti’ne (IBSİD-genellikle yanlış biçimde Irak ve Şam İslam Devleti olarak anılıyor) destek verdiğiniz o kadar yaygın bir yelpazede biliniyor ki! Hatay halkına sorun, size söylesinler. Yok, onlara inanmıyorsanız CIA’ye sorun. Şayet ABD istihbaratının böyle bir bilgisi yoksa Obama ne demeye Erdoğan’ı geçen yılın Mayıs ayında Beyaz Saray’da yapılan görüşmede bu konuda azarladı? Desteklediniz onları. Üstelik sadece Esad’a karşı değil, daha da önemlisi Rojava’daki özerk Kürt bölgesine karşı da. Sonra geri çekilmeye çalışınca da sizi cezalandırdılar: Reyhanlı’da ve başka yerlerde. Olan size değil, 53 insanımıza oldu. Başbakanınızın söylediği gibi hepsinin Sünni olması veya bir bölümünün Alevi olabilecek olması, sizin gibi mezhep bölücülerinden farklı olarak bizim için nebze kadar fark etmiyor!

Yaptıklarınızın haddi hesabı yok! IBSİD, yani El Kaide Ortadoğu’ya yerleşebilirse ve kendine bir toprak parçası edinebilirse bir sorumlusu da sizsiniz! Hâlâ da utanmadan onlarla birlikte PYD’nin “bizim için” risk unsuru olduğunu söyleme cüretini bulabiliyorsunuz kendinizde! Kürtlerin özgürlüğü “sizin için” risk olabilir Sıfır Ahmet Paşa, “bizim için”, işçi sınıfı için, Türkiye’nin ezilenleri için değil! Dış politikanın sınıf karakterini daha iyi anlatamazdınız!

Gidin Profesör Davutoğlu, gidin! Tarihin gördüğü en başarısız dışişleri bakanı sıfatını hak ediyorsunuz, gidin! Bu kadar utanmaz olmayın! Gidin, bakalım ipliğiniz pazara çıktıktan sonra profesör olarak kitabınızı okuyacak, dersinizi alacak öğrenci bulabilecek misiniz! Ama Türkiye ve Ortadoğu’nun yakasını bırakın, gidin! Halkların başına daha fazla şer getirmeden gidin!