Ertuğrul Özkök, nam-ı diger rüzgâr gülü

“Dev bir siyasetçi o”…

Kim bu dev? Onu kim dev gibi görüyor?

Cümleyi yazan Ertuğrul Özkök. Onun yazdıkları, TÜSİAD burjuvazisinin bağrındaki eğilimlerin en iyi göstergelerinden biri olmuştur hep. Özkök, 12 Eylül’ün baş destekçilerindendi. Kenan Evren gözden düşene kadar onu son dakikaya kadar savunmuştur. Bush taraftarı olmuştur. Irak savaşını yüzü kızarmadan desteklemiştir. 28 Şubat’ın baş mimarlarındandır. “Silahsız Kuvvetler” deyimini galiba ilk onun genel yayın yönetmenliği altında Hürriyet gazetesi kullanmıştır manşet olarak. Bütün bunlarda TÜSİAD burjuvazisinin en açık sözlü sözcülerinden biri olmuştur.

Şimdi “dev bir siyasetçi “ olarak nitelediği ise Tayyip Erdoğan’dır. 28 Şubat’ın önce İstanbul belediye başkanlığından aldığı, ardından hapse attığı Tayyip Erdoğan. Övgünün haddi hesabı yok. Kullanılan sıfat “dev”. Özkök, zaten kendi tavrını “hayranlık” olarak niteliyor.

Bir süredir, Batıcı-laik burjuvazinin AKP’ye ve İslam’a karşı tavrının değişmekte olduğuna ilişkin belirtileri ortaya koyuyoruz. En son Sungur Savran yoldaşımız TOBB yöneticilerinin “umre” reklamını ele almıştı. Şimdi hatırlamanın zamanıdır. Ertuğrul Özkök Batıcı-laik burjuvazi saflarından Kâbe’ye yüz sürmeye gittiğini cümle âleme ilan eden ilk şahsiyetlerden biridir. Ta 2009’da. Özkök, sadece gösterge değil, aynı zamanda yol göstericidir.