Erdoğan’ın zenciliği bu kadar olur!

Tayyip Erdoğan Diyarbakır şovunda “cezaevleri boşalacak” dedi. On binlerce Kürt Türkiye’nin hapishanelerinde çürüyor. Hemen hemen her Kürt ailesinin cezaevinde bir yakını var. İnsanların içi nasıl kıpır kıpır olmuştur bu sözü duyunca. İçeridekiler bir umut ışığı görmüştür, özgürlük ılık bir rüzgâr gibi yüzlerini yalamıştır. Dışarıdaki yakınları, onları yüzlerinde güller açarken karşıladıklarını hayal etmişlerdir. Kolay mı insanın sevdiklerinden uzak kalması?

Tabii, bütün toplum “genel af mı geliyor?” diye sormaya başladı. Bunun üzerine, daha önceki “asparagas” lafından ders almayan Bülent Arınç çok riskli bir şey yaptı ve bu açıklamanın genel af geliyor sözü olmadığını söyledi. Ne olduğunu ise şöyle açıkladı: “Nasıl ABD’de siyahilerin hak mücadelesinin önderlerinden Martin Luther King  I have a dream, yani benim bir rüyam var dediyse, başbakanımız da kendi hayallerini ortaya koymuştur.” Tayyip Erdoğan bu sefer “ben söylediğinin sorumluluğunu üzerinden atacak adam değilim” demedi, Bülent Arınç’ı ikinci kez mahcup etmedi. Tersine, Arınç’tan bir gün sonra gazetecilerin bu soruyu ısrarla sorması üzerine şöyle dedi: “Demek ki ben iyi anlatamamışım. Ben hayallerimi anlatıyorum, siz genel aftan bahsediyorsunuz. Kesinlikle yok böyle bir şey.”

Oh ne güzel, çevir kazı yanmasın! Sen bir ülkenin on bir yıllık başbakanısın. Üstelik herkesin, kendi insanlarının dahi en ufak bir tereddüt duymadan söyleyebileceği gibi, kendi partinin ve meclis grubunun üzerinde koyu bir etkiye sahipsin. “Benim hayallerim var” diyemezsin. Senin hayallerinin gerçekleşmesinin önünde pek az ses durabilecek durumda. Bu yüzdendir ki sen bir şeyin olacağını söylediğinde halk inanıyor. Bırak hayal kurmayı, gerçekleştir o hayali de görelim.

Bir başbakan “cezaevleri boşalacak” dediğinde bu bütün toplum tarafından “biz cezaevlerini boşaltma hazırlığı yapıyoruz” diye anlaşılır.

Martin Luther King ile Erdoğan’ı karşılaştırmak safsatadır, çünkü King iktidarda değil toplumsal muhalefetin başındadır. Şayet King iktidarda olsaydı ve “bir hayalim var” deseydi, herkes “o zaman ne bekliyorsun, gerçekleştir o hayalini, iktidar elinde” derdi ona. King de tarihe bir kahraman olarak değil, kıvrak bir politikacı olarak geçerdi.

Erdoğan zaman zaman kendilerinin “Türkiye’nin zencileri” ya da “zenci Türk” olduğunu söylemeyi pek seviyor. İşte Erdoğan’ın zenciliği bu kadar olur. Martin Luther King sokakta savaşıyordu. Gezi Direnişi ile başlayan halk isyanının insanları gibi. O yüzden de sadece “bir hayalim var” diyebilirdi. Erdoğan iktidarda. Zenci olmadığı buradan belli. Zenci dediğin ezilendir. Erdoğan ise ezendir. Hani belki kankası Obama’ya mı özeniyor?

Kürt halkı Diyarbakır’da söyleneni kaydetti kafasına. Erdoğan’ın Ankara açıklaması kaynayıp gidecek. İşte burjuva politikacısının manevraları. Bırak halkı aldatmayı, sen zenci değilsin, cezaevlerini de boşaltmaya niyetin yok!