Erdoğan’ın Koronavirüs paketi: Sermayeye para emekçi halka dua!

Ekonomik İstikrar Kalkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nın ardından Ekonomik İstikrar Kalkanı adında bir paket açıkladı. Salgına karşı alınacak genel önlemlerle ilgili insanları sağduyulu davranmaya ve mümkün olduğunca evden çıkmamaya çağıran Erdoğan, konuşmasının bu kısmında bol bol dini referanslara ve yorumlara yer verirken halka da tevekkül ve dua tavsiye etti.  Mesele ekonomiye geldiğinde ise mevcut paketi son derece somut ve maddeler halinde sundu.

21 maddelik paket tamamlandığında halka tevekkül tavsiye eden Erdoğan’ın sermaye için devlet bütçesinden 100 milyarlık bir kaynağı seferber etmiş olduğu ortaya çıktı. İhtiyaç sahibi aileler için ayrılmış toplam 2 milyar lira tutarında nakdi yardım ve en düşük emekli maaşının 1500 liraya çıkartılması dışında tüm maddeler sermayenin çıkarlarını gözetiyor. Çalışan ya da işsiz işçi ve emekçilerin koşullarını iyileştirecek tek bir madde dahi yok. Tam tersine telafi çalışması süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılması ile patronların üretim kaybını takip eden aylarda işçilerin üzerine yıkmasını sağlayacak, patronları fazla mesai ücreti ödemekten alıkoyacak bir düzenleme pakete sokulmuş durumda.

Burjuva siyaseti ekonomi dendiğinde sadece toplumun yüzde 1’lik azınlığını oluşturan büyük sermayenin menfaatlerinden bahsediyor ve çalışan üreten çoğunluğu göz ardı ediyor. Ekonomik İstikrar Kalkanı da kaynakların yüzde 90’ını yüzde 1’lik bir azınlık için seferber ediyor. Yani sermayeye kalkan oluyor. Örneğin sermayeye onca vergi muafiyeti ve ertelemesi sağlanırken, devlet garantili kredi olanakları sağlanırken, fabrikatöründen inşaat müteahhidine kimse unutulmamışken, işçi ve emekçilerin vergi diliminin sabitlenmesi gibi bir fikir tabii ki gündeme gelmiyor. En ön cephede savaşan sağlık çalışanlarının koşullarını iyileştirecek bir şey yok! Şehirleri besleyecek çiftçilere destek yok!

Çünkü sermaye için seferber edilen bu kaynaklar daha sonra ek zamlar ve vergilerle yine emekçi halktan çıkarılacak. Baştan beri Koronavirüs salgınının bir sınıf mücadelesi sorunu olduğunu söylüyoruz. Nitekim Erdoğan’ın paketinin Koronavirüsle mücadeleyle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Bu paket sermayenin işçi ve emekçiler karşı sınıf mücadelesinin paketidir.