Erdoğan'dan patronlara: "Beni başkan yapın sonra dükkan sizin!"

Patronların çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ekonomi şurasında konuşma yapan Erdoğan patronlardan istihdamı arttırmak için işçi alımı yapmalarını istedi. Kürsüden SANKO holding patronu Abdülkadir Konukoğlu ile işçi alımı için pazarlık yapan Erdoğan, Sabancı ve Koç'a da çağrıda bulundu. Her patronun yüzde 5 oranında işçi alımı yapmasını isteyen Erdoğan'ın bunu neden istediği de kendi konuşmasının içinde belli oldu. "Şu mart dönemi içerisinde işsizlikte oranı gümbür gümbür aşağı çekmemiz gerek" diyen Erdoğan'ın ekonomik krizin kapıya dayanmış olduğunu gördüğü ve Nisan'da yapılacak anayasa referandumu öncesinde artan işsizliğin sonuçları etkilemesinden çekindiği anlaşılıyor.

Zira ailecek birçok şirketin sahibi bir patron olan Erdoğan'ın işsizlik konusundaki tutumu belli. OHAL ilan edildikten sonra 4 Ağustos'ta yine Oda ve Borsa başkanlarına hitaben yaptığı bir konuşmada işten çıkarmayı kolaylaştıracak adımlar atacaklarını açıklayarak patronlara müjde vermişti. Erdoğan, “tekme tokat kapıya koyalım demiyorum, ihbar ve kıdem tazminatını verirsin, başının çaresine bak dersin" sözleriyle de işçi çıkartmalarda patronların arkasında olduğunu söylemişti.

Bizler OHAL ilan edildiğinden beri OHAL kanununda olan bir maddeyi sürekli gündeme getiriyoruz. O da valilerin OHAL'de işçi çıkartmaları erteleme yetkisinin olması. Bu yetki bir kez dahi kullanılmış değil. Oysa OHAL ilanının gerekçeleri ile alakası olmadığı halde çok sayıda grev, yürüyüş, toplantı yasaklandı. Dahası yasaklamalar olmadığında bile OHAL hep işçiyi korkutmak, hakkını aramaktan caydırmak için kullanılıyor.

Eğer Erdoğan işçinin çalışma hakkına saygılı davransaydı, işsizliği azaltma konusunda samimi olsaydı o zaman patronlarla kamera önünde işçi alımı pazarlığı ile şov yapmak yerine işçi çıkartmaları durdurmak için adım atardı. Koç Holding'e de çağrı yapan Erdoğan madem işsizliği gümbür gümbür aşağı çekmek istiyor, 2017 başında Arçelik'te 650 işçinin işten atılmasına neden herhangi bir tepki göstermedi. Koç'un en büyük fabrikalarından Tofaş'ta Türk Metal'den istifa edip Çelik-İş'te örgütlenen işçiler toplu halde işten çıkartıldı. Hak-İş'e bağlı Çelik-İş sendikası hükümete yakınlığı ile bilindiği halde ne  Erdoğan'dan ne de AKP'den çıt çıktı.

Bir de bunlara Çalışma Bakanı Müezzinoğlu'nun referandumdan sonra kıdem tazminatı kaldıracaklarını açıklamış olduğunu ve krizde milletin varlıklarını şirketleri kurtarmak  için seferber edecek varlık fonunu eklersek tablo işçi ve emekçiler için netleşmektedir. Erdoğan, "patronlara referanduma kadar dişinizi sıkın; kıdem tazminatını da kaldırıyorum, maliyetsizce istediğiniz gibi işçi çıkartıp yükü işçinin sırtına yıkarız, sıkıntıya düştüğünüzde varlık fonuyla vatandaştan alıp sizi kurtarırız" diyor.  Milletin başına Cumhurpatronu olmak isteyen Erdoğan'ın tavrının özeti: "Beni başkan yaptırın sonra dükkan sizin."