En iyi Kürt, en iyi mebus

Sabahat Tuncel’in Silopi’de emniyet müdürüne tokat atması, BDP Batman milletvekili Bengi Yıldız’ın Batman’da elinde taşla oturma eylemi yapması iktidarı çok rahatsız etti. Başbakan Erdoğan, BDP’li milletvekillerini densizlikle suçladı. Daha sonra BDP ve DTK ortak bir açıklamayla “ana dilde eğitim, siyasi tutukluklarının serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonlara derhal son verilmesi ve yüzde 10 seçim barajının kaldırılması” sivil itaatsizlik eylemleri başlatacağını açıkladı. Eylem Diyarbakır’da süresiz oturma eylemi olarak başlıyor. Bu gelişme de egemenleri çok rahatsız etti. Diyarbakır’da polisin izinleri kaldırıldı. Alarm verildi. Burjuva basını “seçim öncesi gerginlik” manşetleri atmaya başladı.

Her şey çok açık. Türkiye’nin egemenleri “en iyi Kürt boyun eğen Kürttür” diyor. Panzerde üzerinize yürüse, çocuklar gaz içinde boğulsa da sesinizi çıkartmayın diyor. Onlar için en iyi mebus halkıyla tek teması (o da halkın en zenginleriyle) iş ve ihale takibi olandır. En fazlasından CHP milletvekili Çetin Soysal’ın Tekel’de yaptığı gibi biber gazına göz yaşıyla cevap vermeyi kaldırabilir onlar.

Ezilen, ezilenin halinden anlar. Bugün desteklese de desteklemese de Sabahat Tuncel’de ve Bengi Yıldız’da gerçek bir mebusu, halkın yanında yer alan gerçek temsilcileri gördü bu halk. Tuncel’in tokadı sadece gazda boğulan çocuklar için değil, aynı gazdan, aynı tazyikli sudan, aynı coptan nasibini alan Tekel işçileri, kamu emekçileri ve öğrenciler için de indi zulmün yanağına.

Şimdi Kürt halkı Arap devriminin rüzgarını Diyarbakır sokaklarına taşıma kararı alıyor.Bin Ali ve Mübarek’e halkın taleplerine kulak as diyen Erdoğan bakalım Diyarbakır’dan yükselen sese nasıl kulak verecek? Kimin densiz olduğu o zaman görülecek…