Elektrik kesintisinin faturası işçilere kesildi!

Çok değil iki gün önce 80 ilde aynı anda yaşanan elektrik kesintisi tüm ülkede hayatı durdurmuş, milyonlarca insanı mağdur etmişti. Sermaye sınıfı ne yaptı etti, yaşanan mağduriyetin faturasını yine işçiye emekçiye kesmeyi başardı.

İzmir Ticaret Odası ile Anadolu ve Trakya Doğalgaz Santralleri (Doğsant) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, tam da sınıf karakterine yakışır bir açıklama yaparak; farklı sektörlerde elektrik kesintisiyle yaşanan mali zararı, işçilerin anlayış gösterip cumartesi günü ücretsiz çalışarak gidermesi gerektiğini söyledi.

Ücretsiz çalışmayla giderilebilecek bir zarar varsa ortada, bunu bütün ömürlerini fabrikada yitiren işçilerden önce her ay farklı bir ülkeye tatile giden, holdinglerindeki yumuşak koltuklarında sabahtan akşama çay kahve içen işverenlerin yapması gerekir. Özveriyse özveri, anlayışsa anlayış!

İşçi sınıfının tüm emeğini gasp edip onlar sayesinde kendilerini var eden asalak sermaye sınıfı, elbette bu fıtratlarına ters teklifi kabul etmeyecektir. Onlar hiçbir şey yapmadan ceplerine milyon dolarlar girmesine alışmış ne de olsa.

Peki, akşam eve götüreceği iki somun ekmeğin hesabını yapmak zorunda olan işçiler Ekrem Demirtaş’ın bu cafcaflı laflarına, ricalarına prim verir mi? Elbette hayır. Ekrem Demirtaş, “işçi ve işveren sendikalarımız bu konuda anlayış içine girer” diyor. Oysa değil anlaşma, işveren sendikasına karşı nasıl direnileceğini daha birkaç ay önce Birleşik Metal grevine katılan işçiler gösterdi bizlere! Patronların nasıl da korkup hükümete baskı yaparak grevi erteletmeye çalıştığını hatırlamak için hafızamızı zorlamamıza gerek yok.

Alay edercesine yaptığınız her bir açıklama, meclisten geçirdiğiniz her zorba yasa işçilerin sabrını gün be gün taşırıyor. İşçi sınıfının şalterleri tamamen indirdiği gün, yaşanacak mali kayıplarınızı düşünmek için çok geç olacak.