Ehud Olmert Hatay Valisi mi yapılsa acep?

 

 

Eski cumhurbaşkanlarını ne yaparlar? Kırpıp kırpıp vali yaparlar. Ama kendi ülkesinde değil, bir “kanka” ülkede! Nasrettin Hoca’nın ruhu şad olsun, ne öngörülü adammış!

Sam Amca’nın provokasyon için yapmayacağı şey yok. Ukrayna’da geçen yıl Maidan hareketinden yararlanarak kurdurttuğu, faşistlerin de ortaklarından olduğu yeni rejimin başına başarıyla “çikolata kralı” lakabını taşıyan bir büyük kapitalisti, Petro Paroşenko’yu getirtti. Şimdi Paroşenko da Gürcistan’ın eski cumhurbaşkanı Mikail Saakaşvili’yi Ukrayna’nın Odesa kentine vali yaptı.

Yanlış okumadınız, gözlerinizi ovuşturmayın. Belki de tarihte ilk kez bir ülkede cumhurbaşkanlığı yapmış biri, başka bir ülkenin valisi oluyor. “Ama bir devlet kendi vatandaşı olmayan bir insana böyle görev veremez ki” falan gibi hukuki iddialarla oyalandığınızı duyar gibiyiz. İlahi, kilise çanlarını çalan kılıfını hazırlamaz mı? Saakaşvili vali tayin edilirken kendisine aynı zamanda Ukrayna vatandaşlığı verildi. Yoksa, Ukrayna’nın denizden güney komşusu bir ülkeye atfen “yeni Ukrayna” mı demeli?

Efendim, bu Saakaşvili’nin ne tür marifetleri var ki bu göreve getirilmiş diye sorarsanız, elhak çok akıllı bir atama olduğunu vurgulamak gerekir. Bu şahsiyet, 2003’te, ABD’nin parmağının eski Sovyet cumhuriyetlerinde dolaşmaya başladığı bir dönemde Gürcistan’da yaşanan “gül devrimi”nin ardından başa geçmiş ve ülkeyi NATO’ya üye yapmak için insanüstü bir çaba göstermişti. Belki de Gürcü NATO’severler Ukrayna’da bir yıl sonra 2004’te yaşanan “turuncu devrim”de de rol oynamışlardır. Bunu en iyi CIA ajanları bilecektir. NATO’yu Rusya’nın Kafkas sınırlarına taşımak bakımından Saakaşvili’nin hizmetleri küçümsenemez. Ee, bu durumda adamın ABD’nin Gürcistan valisi olarak ne kadar deneyimli olduğu ortada iken ne sorarsınız neden Odesa’nın valisi yapıldı diye. Ukrayna hükümetinin amacı da NATO ve AB değil mi? Rusya’ya karşı provokasyon mu dediniz?

Gerçi Saakaşvili Ukrayna’ya ne kadar uğurlu gelir bilinmez. ABD ve NATO’ya yaptığı hizmetler Putin’i çok rahatsız etmiş olduğu için, Rusya ile Gürcistan arasında 2008’de çıkan savaşta Saakaşvili’nin projesi bir güzel dayak yemiş, Abhazya ve Güney Osetya da bir cezalandırma olarak Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan etme olanağını bulmuştur.

Odesa da ne güzel seçim! Ukrayna’nın yeni zinde gücü faşistler bundan neredeyse tam tamına bir yıl önce Odesa’ya çıkartma yaparak yerel solcu ve sendikacılara bir saldırı düzenlemişler, solcuların sığınmak zorunda kaldığı Sendikalar Evi olarak bilinen binayı kundaklayıp 40’tan fazla insanın yanarak kömürleşmesine yol açmışlardı. Saakaşvili, yakın geçmişinde bu denli ağır bir vakanın yaşandığı bir şehrin başına getiriliyor! Provokasyon mu dediniz? Yurtta provokasyon, dünyada provokasyon!

Bu olayın nasıl bir şey olduğunu anlamak için bir an şunu hayal edin: İsrail’in eski başbakanı Ehud Olmert Türkiye hükümetince Hatay’a vali tayin ediliyor! Ne de olsa Siyonist İsrail ABD’nin Ortadoğu’daki 51. eyaleti gibi bir devlet. Adam o eyaleti yönettiğine göre valilik deneyimi var diyebiliriz. Eh, öldürmeyi de iyi bilirler bunlar. İdeal bir seçim değil mi? Ha, unutmadan, Olmert de aynen Saakaşvili gibi kendi memleketinde yolsuzluktan, hırsızlıktan yargılanıyormuş. Hiç dert değil. Ukrayna’yı bilmeyiz, bizde bunun bir önemi mi kaldı! TC vatandaşı değil mi dediniz? İlahi, siz de hukuka takmışsınız!