Dünya’da milyonlarca kadın Trump’a karşı sokağa çıktı!

ABD’nin 45. Başkanı olan Donald Trump 20 Ocak’ta yemin töreni ile görevi devraldı. Yemin töreni sırasında kitlesel protestolar yaşandı. Bazı gruplarla Amerikan polisi arasında çatışmalar çıktı.  Ertesi gün, 21 Ocak’ta Amerika’dan Antartika kıtasına, Avustralya’dan Londra’ya dünyada yaklaşık 600 kentte kadınlar sokağa çıktı. Dünya çapında yaklaşık 5 milyon kişi Trump’ın kadın düşmanı ve ırkçı söylemlerini protesto etti.

ABD'nin çeşitli şehirlerinde gerçekleşen eylemlee Hollywood'un ve müzik dünyasının popüler isimleri katıldı. Eylemlere nefrete karşı insan hakları ve kadın hakları için ayağa kalk sloganı damgasını vururken eski Dışişleri bakanı John Kerry de eylemlere katılanlar arasındaydı. Trump'a karşı muhalefette hakim söylemin liberal olması bu tepkinin içinde sınıfsal bir yön olmadığını göstermiyor. Özellikle çoğunluğu göçmen ve siyahi kadınlardan oluşan ev işçileri de Trump aleyhtarı gösterilere yoğun bir şekilde katıldı. ABD'nin en büyük sendika konfederasyonu AFL-CIO üyesi binlerce kadın işçi ise otobüslerle Washingon'a gelerek yürüyüşte yer aldı.

Gerçek sayfalarında, Üçüncü Büyük Depresyon’un etkisiyle başta Avrupa olmak üzere dünyada faşist hareketlerin yükseldiğini, Trump’ın da bu dalganın etkisiyle ABD’de yükseldiği vurgusunu defalarca yaptık. Ancak bir şeyi daha ısrarla vurguladık. Bu dönem sadece gerici eğilimleri değil, devrim ve isyan eğilimlerini de besleyecek dedik. Sanders’ın yükselişi bunun bir göstergesiydi. Trump başkan oldu ancak Amerikalı işçiler, kadınlar, siyahiler boş duracağa benzemiyor. Sadece Washington’da 500 bine yakın kadın cinsiyet, ırk, engellilik durumu ne olursa olsun herkesin eşit haklara sahip olmasını talep etti ve dayanışma vurgusu yaptı.

Bugün, şanlı Ekim devriminden yüz yıl sonra önümüzde, dünya çapında büyüyen gericiliğe karşı isyanlar da beliriyor. Ne burjuvazinin düşman kanatlarından, ne de dünyanın uygar ülkelerinden medet umacak durumdayız. Ancak kadınlarıyla, göçmenleriyle, siyahileriyle ezilenler; işçi sınıfının örgütlü gücüyle buluştuklarında dünyayı bu barbarlıktan kurtarabilirler.