Direnişçi THY işçileri: “Yeniden bir Saraçhane mitingi gerek!”

Direnişlerini sürdüren THY işçileri, 17 Kasım 2012 Cumartesi günü Kadıköy İskele Meydanı'nda bir oturma eylemi ve basın açıklaması yaptılar.

175 gündür direnişlerini sürdürmekte olan THY işçileri, Taksim'deki THY bürosunun kapatılması nedeniyle, Cumartesi günleri bu büronun önünde yaptıkları oturma eylemlerini, her hafta Cumartesi günü 14.00 – 15.00 arasında İstanbul'un ayrı bir meydanına taşıma kararı aldılar. Bu bağlamda geçtiğimiz Cumartesi günü ilk eylem Kadıköy İskele Meydanı'nda yapıldı. Petrol İş Gebze Şubesi ile İstanbul 1 nolu şubesinden gelen işçilerin de destek verdiği eylem, Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın konuşması ile başladı. Öztaşkın konuşmasında, kısa bir zaman önce meclisten geçen sendikalar yasasına onay veren ve ayrıca THY direnişine sahip çıkmayan Türk İş yönetimini eleştirdi. Bu yasaya karşı çıkmanın gerekliliğine vurgu yapan Öztaşkın, işçi sınıfının bu yasayı çöpe atacağını belirtti.

THY işçisinden “Saraçhane mitingi çağrısı”

Öztaşkın'ın ardından bir THY işçisi basın açıklamasını okudu. Açıklamada hükümetin ve THY'nin uluslararası alanda daha fazla baskıya maruz kalmaması için ellerine ve yüzlerine bulaştırdıkları bu yanlıştan dönmeleri çağrısı yapıldı. THY işçilerinin açıklamasında geçen en önemli ifade ise, işçi sınıfının kazanımlarının hükümet tarafından birer birer geri alınmaya çalışıldığı bu dönemde yeniden bir Saraçhane mitinginin yapılmasına duyulan ihtiyacın vurgulanmasıydı.

Bilindiği üzere, Gerçek Gazetesi'nin son sayısındaki başyazımız, “İşçi Sınıfına İkinci Saraçhane Mitingi Gerek” başlığını taşıyor ve Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu'nun kabul edilmesi ile beraber işçi sınıfının durumunun, sendikalaşma hakkını elde ettiği 1963 yılının dahi gerisine düştüğünü belirterek, sendikal hareketin ileri kesimlerinin Saraçhane Mitingi'nin yıldönümünde, yarım yüzyıl sonra aynı yerde İkinci Saraçhane Mitingi'ni düzenlemesi gerektiğini söylüyordu.

Şimdi görev, bu çağrıyı daha yüksek sesle dile getirmektir. İşçiler bu sese kulak veriyor, daha geniş işçi kitleleri ve mücadeleci sendikalar da kulak verecek. İşçi sınıfı Saraçhane'de ikinci kez bir araya geldiğinde, yaklaşan krize karşı ilk ciddi harekatını gerçekleştirmiş olacaktır.