DİP üyesi öncü işçi Sevda Alyakut yoldaşımızı kaybettik. Anısını işçi sınıfının devrimci mücadelesinde yaşatacağız!

Devrimci İşçi Partisi üyesi, öncü işçi Sevda Alyakut'u yakalandığı kanser hastalığı dolayısıyla kaybettik. Türkiye'nin en önemli işçi sınıfı merkezlerinden Çorlu'da her türlü zorluğa rağmen mücadele eden, "kapitalizme ve erkek egemenliğe karşı emekçiler kadınlar en öne!" şiarımızı kanlı canlı hayata geçiren bir işçiydi. Yoldaşları olarak onu çok geç tanımış ve çok erken kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. 

2011 yılında Yeşil Kundura'daki işçi direnişinde yer alan Sevda yoldaş, daha sonra girdiği fabrikalarda da mücadeleyi bırakmamış, sömürüye ve baskılara karşı dik durmuş, 2014 yılında Devrimci İşçi Partisi ile tanışarak öncü ve devrimci bir kadın işçi olarak saflarımızda yer almıştır. Son olarak Silver Boya fabrikasında çalışıyor ve hem işyerinde hem de partimizin Çorlu'daki inşasında aktif bir mücadele yürütüyordu. 

Sevda yoldaşımızın yakalandığı kanser hastalığının, kendisi gibi milyonlarca işçinin maruz kaldığı sağlıksız çalışma koşullarının, kimyasalların ve patronların kâr hırsının birikimli bir sonucu olduğunu biliyoruz. Onun anısını, mensubu olmaktan övündüğü işçi sınıfını örgütleyerek ve milyonlarca işçinin insanca çalışıp yaşayabilmesi için sınıf mücadelesini yükselterek yaşatacağız. Onun yerini asla dolduramayız. Ama birlikte çıktığımız yolu sonuna vardırarak işçi sınıfını zafere ulaştırabiliriz. Bunu yapacağız! Bu mücadelemizde Sevda yoldaşın anısı ve örnek bir öncü işçi olarak bıraktığı miras bizimle birlikte olacak. Geçtiğimiz Nisan ayında kaybettiğimiz Atlen Yıldırım gibi Sevda yoldaşa da sözümüz dünya sosyalist devrimidir! 

Sevda Alyakut'un cenazesi 26 Ekim Çarşamba günü İkindi Namazının ardından Çorlu'da defnedilecektir. Ayrıntılar netleşince internet sitemizden duyurulacaktır.