Davutoğlu ellerini yıkıyor

Ahmet Davutoğlu’nun PR (halkla ilişkiler) şirketi iddialı bir senaryo düşünmüş. Davutoğlu, eşi Sare Hanım ile birlikte bir sabah evinden çıkıp dosdoğru Ankara Garı’nın önündeki meydana gidiyor. Çift meydanda 10 Ekim günü katliamın yaşandığı noktaya karanfiller bırakıyor. Medyaya haber bile verilmiyor. Yani Davutoğlu aslında sadece kendi vicdanı ile baş başa, ölen yurttaşlarının anısı önünde saygı ile eğilmiştir.

İnanırsanız! Başbakanlığın bilmem ne merkezi çiftin fotoğraflarını çekiyor, instagram’a yerleştiriyor. Böylece bütün Türkiye’nin haberi oluyor. Bütün Türkiye’nin hep birlikte “Ne adam, katliam kurbanlarına saygı gösteriyor, ama bunun reklamını yapmıyor” demesi bekleniyor. “Ne kadar asil ve zarif bir davranış!” demesi bekleniyor. Instagram zarafeti! Madem o kadar vicdanınızla baş başa kalmak istediniz, fotoğraflarınızı ne yayarsınız instagram’da?

Davutoğlu, böylece o katliamdaki sorumluluğunun affedileceğini, toplum önünde temize çıkabileceğini sanıyorsa çok yanılıyor. 10 Ekim Ankara katliamı o kadar büyük, o kadar vahim bir olay ki, bunun sorumluğunu taşıyan hiçbir hükümet böyle yarım yamalak şovlarla temize çıkamaz. Büyük İngiliz şairi Shakespeare’in elleri kanlı Lady Macbeth’e söylettiği gibi, “Arabistan’ın bütün güzel kokuları bu küçük elleri temizleyemez!”