Daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Bundan tam bir sene önce Gezi Direnişi ile başlayan ve günler sonunda halk isyanına dönüşen eylemlerde gerçekleşen polis saldırısı sonucu kaldırıldığı hastanede kaybettik Ali İsmail Korkmaz’ı.

2 Haziran 2013'te Eskişehir'de düzenlenenGezi yürüyüşüne katıldı Ali, tıpkı 80 ilde alana çıkan milyonlar gibi. Polisin gazla müdahalesinin ardından ara sokağa yönelen Ali’yi alçakça pusuya düşürdüler. Gençti Ali, çevikti. Yakalayamadılar önce, sonra çelmeyi taktı polis işbirliğindeki esnaf. Düşürdüler Ali’yi yere, vurdular. Direndi Ali kalktı ayağa, kurtarmaya çalıştı kendini, ama başaramadı. Bir kez daha vurdular düşürdüler, sonra bir kez daha. Öldüresiye dövdüler Ali’yi. Kendi imkânlarıyla gittiği hastanede polise ifade vermediği gerekçesiyle tedaviye alınmadı, sabaha kadar bekledi inatla, yine de bakan olmadı. Eve gitti, uyudu. Bu onun son uykusu oldu, komaya girdi Ali. Arkadaşlarının götürdüğü hastanede 38 gün tutunabildi yaşama, sonra yenik düştü genç vücudu. Öldü Ali, bizim yüreğimiz yandı. İsyana katılan milyonların yüreği yandı, aynı diğer isyan şehitleri için yandığı gibi.

Bundan tam bir yıl önce Temmuz ayının 10’unda kaybettik Ali İsmail Korkmaz’ı. O Eskişehir Üniversitesi İngilizce öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisiydi. Film izlemeyi, gezip farklı yerler görmeyi, fotoğraf çekmeyi, müzik dinlemeyi seviyordu. Bugün yaşasaydı, daha fazla film izleyecek, kulağında kulaklık görmediği yerlere gidecek orada fotoğraflar çekecekti. Daha fazla harçlık biriktirecek, daha fazla kitap alacaktı çocuklara. Aynı zamanda eminiz yaşasaydı Ali; 1 Mayıs’ta işçi sınıfının mücadelesine omuz verecekti alanlarda, maalesef Soma faciasının acısını yaşayacak ama taşerona karşı mücadele edecekti.

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak bugün de yarın da Ali İsmail Korkmaz’ın anısını mücadelemizde yaşatacağız. Onun anısını yanımıza alacağız ve bugün liselerde ve üniversitelerde, yarın bulunduğumuz tüm örgütlenme alanlarında mücadeleyi yükselteceğiz. Ali’nin katillerinden hesap sormak, onun da düşlerinde olan özgür dünyayı kurabilmek için… 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2014 tarihli 57. sayısında yayınlanmıştır.