Ciao Hilmi Yarayıcı!

Kemal Kılıçdaroğlu son günlerde yararlı ilişkiler kurmakla meşgul. Önce ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone kendisini CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ziyaret esnasında ABD’ye güller uzatma fırsatını kaçırmamış. “Türkiye ABD ilişkileri iktidarımızda daha sağlıklı bir semine oturacak. (...) CHP olarak ülkenizle anlaştığımız alanlar üzerinde yoğunlaşmalı, anlaşmazlıklarımızı azaltmaya yönelik saydam bir ilişki kurmalıyız.” “CHP olarak” dediğine göre, İran ve İsrail meselelerinde sizinle anlaşırız demek istiyor Kılıçdaroğlu. Buna karşılık “anlaşmazlıklarımız” da var. Ne olabilir bunlar? Tabii ki, Kürt sorunu. Şu Kürtleri de fazla şımarttınız hani!

Ricciardone’nin ziyaret sırasında sarf ettiği şu sözler ise son derecede anlamlı: “Gözlemlerimiz, Türkiye halkının şahsınıza yönelik ilgi ve güveninin gün geçtikçe arttığı yönünde.” ABD Büyükelçisi, herhalde tekstil atölyelerinde sigortasız çalışan işçilerle, varoşlardaki gençlerle, Rize’nin yoksul köylüleriyle, Hakkâri’deki Kürtlerle çok sık görüşmüyordur. “Türkiye halkı” dediği daha ziyade Batıcı-laik burjuvazi, onların paralı sözcüleri olan gazeteciler ve akademisyenler, bir de askerlerdir. Demek ki, birincisi, Kılıçdaroğlu burjuva çevrelerde gittikçe daha çok seviliyor; ikincisi, ABD Büyükelçisi bundan memnun.

Kılıçdaroğlu, burjuva çevrelerde sevilmesini şansa bırakmaya niyetli değil. Dolayısıyla, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısına davet edilince koşarak gidiyor. Ve bir salon dolusu Batıcı-laik tekelci sermaye temsilcisine şöyle diyor. “Bugüne kadar sermaye ile CHP arasında bir mesafe vardı. Biz bu mesafeyi kaldıracağız.” Bugüne kadar mesafe falan olmadığına göre, Kılıçdaroğlu büyük sermaye ile gerçekten yakın bir ilişki kurmaya hazırlanıyor.

ABD ve TÜSİAD. Buna bir de kontrgerillaya atılan çiçekleri ekleyin (“Şu Ergenekon denen örgüt nerede, gidip üye olmak istiyorum” lafı unutulacak gibi değil!), Kılıçdaroğlu’nun ne kadar ilerici bir ittifaklar silsilesi kurduğunu iyice anlarsınız.

ABD Büyükelçisi’nin Kılıçdaroğlu’nu ziyarete geldiği gün, kim bilir belki de aynı saatlerde, CHP genel Merkezi’ne bir ikinci kişi de gelmiş. Grup Yorum’un eski solisti Hilmi Yarayıcı. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Çav bella”lı bir törenle, milletvekili adayı olmak için başvuran Yarayıcı’ya CHP rozeti takmış. Hazır Ricciardone de binada iken bir de ABD bayrağı taksaydı Tekin Yarayıcı’nın yakasına.

Bilindiği gibi, Türkçe’ye artık “çav” diye geçen kelime İtalyanca “ciao” sözcüğüdür. Kelime anlamı, “hoşça kal” ya da “güle güle” demektir. Öyleyse, ciao, Hilmi Yarayıcı!