CHP’li Muratpaşa Belediyesi taşeron işçilerine karşı sınıfının yanında

CHP bir kez daha burjuvazinin temsilcilerinden biri olduğunu gösterdi. Muratpaşa Belediyesi’nde çalışan 75 taşeron işçi, asgari ücrete yapılan zam bahane gösterilerek işten çıkarıldı. Muratpaşa Belediyesi Başkanı olan Ümit Uysal, seçildiği 2014 yerel seçimleri öncesinde Dev Turizm İş’in dayanışma yemeğinde seçim çalışması yaparken Devrimci İşçi Partililer’in olduğu masaya gelip bizim de elimizi sıkmaya çalışmış, yoldaşlarımız da “burjuvazinin temsilcisinin elini sıkmayız biz” deyince küfredip olay çıkarmaya çalışmıştı. O zaman “bu insanların ne işi var işçilerin yemeğinde” dediğimizde, bu adama sahip çıkanların herhalde şimdi işten çıkarılan 75 taşeron işçisine söyleyecek bir sözleri kalmamıştır.

Muratpaşa Belediyesi bilindiği üzere CHP belediyesi. Hani şu seçim çalışmalarında taşeronu kaldıracağını söyleyen, asgari ücretin 1500 lira olacağını iddia eden patron partisinin belediyesi! Bırakın 1500 lira asgari ücreti, asgari ücret “sanal” 1300 liraya çıktığında, 75 taşeron işçisini işten çıkarmakta hiçbir sakınca görmüyor. Bu arada söylemeden geçmeyelim, işten çıkarılan işçilerin arasında CHP üyesi olan işçiler de var. Artık düşünün ne kadar işçi dostular, ne kadar ilericiler.

İlericilik, gericilik böyle değerlendirilmez. Bizim için herşey açıktır: Burjuvazinin, patronların borazanları olanlar, işçileri işten atanlar gericidir, işçi sınıfının gerçek dostları ilericidir! Patronların temsilcisi olmak yalan söylemeyi de yanında getiriyor. Muratpaşa Belediyesi’nin sosyal medya hesabından 29 Ocak günü yaptığı açıklamada hiçbir işçinin işten çıkarılmayacağını açıkladı. Yapılan açıklamanın üzerinden iki gün geçtikten sonra 75 taşeron işçinin işine son verildi. Yani durum ortada: hem işçi düşmanı, hem yalancı bunlar.

CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin 75 taşeron işçiyi işten çıkarmasından iki hafta önce AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt’u işten çıkardı. Meclis kürsülerinden, seçim meydanlarından birbirlerine söylenmedik sözler bırakmayan burjuvazinin iki büyük temsilcisi, birbirlerinden haberi bile olmadan işçi düşmanlığında ne kadar da kolay ortaklaşıyor!

Otobüs veriyor, dayanışma yemeklerine bilet alıyor vb. gibi bahanelerle CHP’yi işçi sınıfının saflarına sokmaya çalışanları büyük bir sınav bekliyor. Bırakın ellerini sıkmayı, mikrofon uzatmayı, bu işçi düşmanlarını aralıksız teşhir etmek  gerekiyor. Biz daha önce elimizden geleni yaptık, bundan sonra da daha fazlası için mücadeleye devam ediyoruz. Devrimci İşçi Partisi buradan AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne karşı İlhan Karakurt’un, CHP’li Muratpaşa Belediyesi’ne karşı 75 taşeron işçinin yanında olduğunu ilan ediyor.