Cam kırılır, kalp kırılır, direniş kırılmaz!

2013 yılı fabrika işgaliyle başladı. İstanbul  Davutpaşa’daki Şişecam fabrikasında çalışan işçiler fabrikanın kapatılması sonucunda işsiz kalınca bir süredir devam ettirdikleri eylemi fabrika işgaline dönüştürdüler ve yeni yıla fabrikalarında direnişle girdiler.

Davutpaşa’daki Şişecam fabrikası 1969 yılında kurulmuş. Şişecam’ı Şişecam yapan pek çoğu 15-20 yıldır bu şirkette çalışan işçiler Eskişehir’de büyük bir fabrikanın kurulmasıyla kapı önüne konuyor. İşçilerin “biz bu şirkete ömrümüzü verdik” sloganları bu gerçeği ve işçilerin sitemini anlatıyor. Eskişehir’deki fabrikaya asgari ücretle yüzlerce işçi alındı. Şişecam’ın emektar işçilerine de eğer asgari maaşı kabul ediyorsanız buyurun gelin deniyor.

Şişecam ne kapanıyor ne de küçülüyor. İş Bankası tarafından kurulan ve tipik bir finans-kapital biriminin parçası olan Şişecam, 2011 yılında 632 milyon TL rekor kâr açıkladı, 2012’de 60 milyon dolar yeni yatırım yaptı ve Mersin’den Bulgaristan’a kadar yatırımları yüz milyonlarca dolar tutuyor. Bu yatırımlar şirkete kâr olarak dönerken işçinin payına zulüm düşüyor. İşçinin sırtından şirketi büyütenler işçilerin bu yıllar içinde elde ettikleri tüm kazanımları silmenin peşinde. Bu aynı zamanda Avrupa’yı kasıp kavuran ve Türkiye’nin kapısına dayanan ekonomik krizin faturasını işçiye kesip kârları korumanın da bir hazırlığı niteliğinde.

Türk-İş’e bağlı Kristal-İş sendikasına üye olan ve tarihlerinde Paşabahçe direnişlerini yaşamış Şişecam işçisi ise bu oyuna direnişle karşılık veriyor. Yeni yıla fabrikalarını işgal ederek giren işçiler, mevcut haklarını koruyarak Şişecam’ın diğer fabrikalarında çalışmaya devam etmeyi talep ediyorlar. Bu talepleri karşılanmadıkça da Davutpaşa’daki fabrikada yer alan makineleri teslim etmeyecek ve fabrikalarını terk etmeyecekler.

Bu direnişte kararlılar, bunu 5 Ocak günü fabrikayı kuşatan binlerce polisin karşısında da gösterdiler. Aileleri ve çocuklarıyla birlikte direnen işçiler fabrikayı dışarıya kapattıkları gibi gerektiğinde çatıya çıkarak direnişin sesini tüm Türkiye’ye duyurdular.

Davutpaşa’da yıllarca Şişecam’ın çok övündüğü kırılmaz camları üreten işçiler şimdi kırılması güç bir direnişi büyütüyorlar. Bu direniş tüm işçi sınıfına da güçlü bir çağrı içeriyor. 2010 yılında Tekel işçisinin Ankara’da yaptığı gibi sınıf mücadelesinin yeni bir kalesi, bu kez İstanbul’un Davutpaşa semtinde inşa ediliyor!