Bütün CD’leri yollayın!

Mazeret belirtirken suçunu itiraf etmek bu olsa gerek! Ali İsmail Korkmaz cinayeti ile zaten sabıkalı olan Eskişehir polisi, Gezi ile başlayan halk isyanı sırasında “yolu trafiğe kapattıkları” gerekçesiyle birçok kişiye 356’şar liralık ceza kesiyor! Büyük “usta”ları, “esnaf gerektiğinde polis, gerektiğinde yargıç” gibi davranır demişti ya. “Esnaf yargıç gibi davranırmış da polis neden davranmasın?” deyip trafik cezası için konmuş mevzuatı siyasi amaçlarla kullanmış Eskişehir polisi! Kanun koyucunun amacı bu değilmiş, ne beis! Savaşta her silah mübahtır!

Halk isyanına katılanlar asgari ücretli olabilir. O zaman bir aylık ücretlerinin üçte birinden çok daha fazlasını polisin bu Osmanlı zaptiyesi tarzı keyfiliği dolayısıyla hemen çıkarıp ödemek sadece onur kırıcı değil, ekonomik bakımdan da yıkım olur. Aynı şey öğrenciler ve başka düşük gelirliler için de geçerli. (Bazı sosyologlarımız “üniversite öğrencisi” denince hemen “orta sınıf” diyor, ama anlaşılan onlar Bilkent Üniversitesi’nden başka hiçbir kampüse ayak basmamış!) Mahkeme yoluyla itiraz etmişler. Mahkeme de işini ciddiye almış, polisten delil istemiş.

Osmanlı zaptiyesinde olmayacak teknolojik gelişmişlik Türk polisinde var. Hemen olayların CD’sini göndermiş polis. Hâkim de masasına oturmuş, CD’yi bilgisayarına takmış, başlamış izlemeye. Bir de ne görsün? Bazı polisler kaçan ama yere düşen ya da bir yerde sıkıştığı için kaçamayan göstericilere defalarca cop darbeleri vuruyor, yerlerde dayak atıyor, tekmeliyor falan. Mahkeme “orantısız güç kullanımı” diyerek polis hakkında soruşturma başlatması için savcıya yazı yazmış.

Ava giden avlanır! Polis aslında Türkiye’nin her yerinde çok yaygın biçimde yaptığı gibi Eskişehir’de de göstericileri cop darbelerine maruz bırakarak, yerlerde sürükleyerek, tekmeleyerek cezalandırmış durumda. Oysa yasalarda böyle bir yetki yok. Velev ki, göstericiler 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nı ihlal etmişler. Velev ki daha kötüsünü yapmışlar. Hiçbir yasa maddesi, “polis onları yakalar yakalamaz analarından doğduklarına pişman eder” yazmıyor! Polis zaten yargıç gibi davranmış, göstericilere Osmanlı zaptiyesinin kırbaç cezasının cop versiyonunu vermiş oluyor. Bu yetmemiş, polis bir de yargıç gibi davranıp, üstelik yasalarda siyasi suçlar için var olmayan bir para cezası kesiyor! Mahkeme de “asıl sen suçlusun” diyerek polis hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Halk isyanı sırasında bir Eskişehir valisi vardı, evlere şenlik. Ali İsmail’in sopalarla, tekmelerle dövüle dövüle öldüğü ortaya çıktıktan sonra bile, işin içinde bir kısım Tayyip Erdoğan esnafı olduğu gerçeğine sığınarak “polis yapmaz” demişti! İşte o valinin polisi bu!

Aman daha çok CD yollayın! Bütün CD’leri yollayın ki, her türlü suçunuz ortaya çıksın!