Balistik muayene sonucu: Uğur Kurt’u öldüren kurşun Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıktı!

Artık ölüler sayılamıyor. Gezi şehitleri, Roboski, Paris, Soma derken şimdi de İstanbul Okmeydanı kurbanları başladı. Daha Soma’da yüzlercesiyle öldürülen maden işçilerinin şoku sona ermemişken, Tayyip Erdoğan’ın üniformalı haydutları gibi davranan polis bir işçinin daha canını aldı. Okmeydanı’nda cemevinin bahçesinde bir cenaze için bekleşen topluluk içinde bulunan Beyoğlu Belediyesi temizlik işçisi Uğur Kurt başına isabet eden bir kurşunla öldü. Acı ama gerçek: Ölümü ondan değilse de Uğur Kurt da Beyoğlu Belediyesi’nin taşeron işçisi! Birçok Soma madencisi gibi! Sonra Okmeydanı halkının öfkesini kepenk kapatma yolu da dâhil olmak üzere ifade etmesine karşı polisin saldırganlığı devam ettiği için bir başka insan hayatını yitirdi.

Bu olaylarda televizyonlar Molotof atan gençleri gösterip, “göstericiler polise Molotof’la, çelik bilye ile saldırınca polis de …” diye başlayan cümleler kuruyorlar. Polis bülteni mübarekler! Herkesin gayet iyi bilmesi gerektiği gibi, göstericiler Soma’daki madenci katliamını ve Berkin Elvan kardeşimizin Okmeydanı’nda polis tarafından soğukkanlı biçimde katlini protesto ediyorlardı. Polis topluluğun kendisini özgürce ifade etmesine engel olmaya kalkıştığı için, yani AKP yönetiminde son yıllarda daima olduğu gibi tarihsel olarak kazanılmış demokratik haklar ayaklar altına alındığı için çıktı olaylar. Bir öyküyü orta yerinden anlatmaya başlayana gazeteci demezler. Başka şeyler derler.

Bu olayda en korkunç suratlardan biri İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu oldu. Bir ölüsünü defnetmek için beklerken hayatını yitiren Uğur Kurt kendi polisinin silahından çıkan bir kurşunla katledilmemişçesine herkesi “sükûnet”e davet ediyor. Sen önce kendi emrindeki polislerin halkı uluorta katletmesine bir son ver, İstanbul sokaklarını polisin mezbahası olmaktan çıkar, ondan sonra halkı “sükûnet”e davet edersin!

Şimdi balistik muayene ile Uğur Kurt’un katili bulunacakmış! Ethem Sarısülük’ünki video ile saptandı da ne oldu, ne olacak? Ali İsmail’inki videolarla, tanıklarla saptanıyor da ne oldu, ne olacak? On yıllardır, polis cezasızlık rejimi içinde yaşamıyor mu? Siz işkenceci olduğu tescilli birini emniyet müdürlüğüne terfi ettirmediniz mi?

Ayrıca kurşunun hangi polisin silahından çıktığının ne önemi var? Ona o kurşunu mahalle arasında uluorta sıkma cesaretini, hatta talimatını kim veriyor? Hopa’da Metin Lokumcu’nun ölümünü insanın kanını donduran bir kayıtsızlıkla karşılayan Tayyip Erdoğan’ın tavrı değil mi? Gezi ile başlayan halk isyanında yedi insanımızı öldürenleri “polis destan yazdı” diye öven Tayyip Erdoğan’ın politikası değil mi? Ali İsmail gece yarısı eylemden uzaklaşırken sopalarla döverek hayatına son veren sivil kılıklı, polis kadrolu haydutların varlığına rağmen, yapılan her şeyin kanuni olduğunu iddia eden Tayyip Erdoğan’ın yalanları değil mi?

Balistik muayenenin sonucu önemsizdir! Uğur Kurt’u katleden kurşun Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkmıştır! Yargılanması gereken odur!