Aziz Güler doğduğu topraklarda gömülmelidir!

Görünüşte Türkiye’de herkes DAİŞ’e karşı. Buna hükümet de dâhil. Ağız dolusu “terörist” demeye başladılar. Ama DAİŞ’le gerçekten mücadele edenler aforoz ediliyor!

Aziz Güler, 21 Eylül’de Rojava’da DAİŞ tarafından katledildi. Öldüğü günden bu yana kimsenin görmediği Bakanlar Kurulu kararı ile cenazenin Türkiye’ye geçmesine, bu topraklarda defnedilmesine izin verilmiyor. Aziz Güler’in yanı sıra artık sayısı tam olarak belirlenemeyen cenaze, tam bilinmeyen sürelerle sınır kapısında bekletildi. Hâlâ da bekletilen var.

Ailesinin ve yoldaşlarının, Aziz Güler’i bu topraklarda, doğduğu topraklarda gömmek istemesi temel bir haktır. Aziz Güler’in ailesi, çocuklarının naaşını Türkiye’ye getirmek için hukuki girişimlerde bulunmakta ancak ailenin karşısına sözde bir Bakanlar Kurulu kararı çıkmaktadır. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararını şu zamana kadar gören olmamıştır. Kaldı ki, böyle bir Bakanlar Kurulu kararının geçerliliği nedir? Bu kararı alanlar, bahane olarak sunanlar, keyfi olarak cenazeleri sınırda bekletenler suç işlemektedirler.

Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye’ye geçmesine izin verilmemesi, aynı zamanda, Türkiye devletinin Suriye’deki savaşta bir taraf olduğunu da ifade ediyor. TIR’larla silah gönderenler, mezhep savaşını körükleyenler, DAİŞ’e açık ya da kapalı destek verenler, aynı tutumu Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye’de gömülmesine izin vermeyerek devam ettirmektedirler.

Aziz Güler’in cenazesi hemen ailesine ve yoldaşlarına teslim edilmelidir. Aziz Güler doğduğu topraklarda gömülmelidir.