Aydınlardan grevi yasaklanan metal işçisine destek: Biz de grev gözcüsü olacağız!

Metal işçilerinin grevi ile dayanışma için imza kampanyası başlatan aydınlar ve akademisyenler hükümetin grev yasaklama kararının ardından Gebze’deki Sarkuysa fabrikası önünde metal işçileriyle birlikte bir basın açıklaması yaptılar. Metal işçilerinin grevinin yasaklanmasının gayri meşru, metal işçilerinin grevinin ise meşru ve haklı olduğunu belirten imzacılar baskılara karşı bizler de fahri birer grev gözcüsüyüz dediler.

Basın açıklaması Sarkuysan fabrikasında ve gündüz vardiyasının çıkış saati olan 15:00’da gerçekleştirildi. 138 imzacı adına açıklamayı Levent Dölek yaptı ve konuşmasına şöyle başladı: “Metal işçilerinin grevini ve haklı mücadelesini desteklemek için geçtiğimiz hafta bir imza kampanyası başlatmıştık. Bu imza kampanyasının başlığında ve içeriğinde olası bir grev yasağına karşı çıkılmaktaydı. İmza kampanyası başladıktan kısa süre sonra geçtiğimiz Cuma günü 130 bin metal işçisini kapsayan grevlerin yasaklandığı açıkladı. Resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararında ise grev yasağı kararının 24 Ocak Çarşamba günü alındığı açıklanmaktaydı. Öngörümüzün bu kadar hızlı şekilde doğrulanması üzücü olmuştur. İktidarın daha önce defalarca olduğu gibi emekçi milyonların karşısında patronların yanında olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu itibarla şimdi okuyacağımız açıklamamızın içeriğinin geçerliliğini ve güncelliğini koruduğu da açıktır. En önemlisi de metal işçilerinin “tanımıyoruz”, “2 Şubatta grevdeyiz” diyerek grev yasağına karşı çıkmakata ve hakkını aramakta ısrar etmektedir. Dolayısıyla bizlerin de metal işçisiyle dayanışmayı ve mücadeleyi daha da yükseltmemiz gerektiği gün gibi açıktır. Çağrımız da bunun içindir!” 

Levent Dölek’in aşağıda tam metnini yayınladığımız açıklamayı okumasının ardından Prof.Dr. İzzettin önder bir konuşma yaptı. Önder, grevin sadece bir hak değil, esas olarak işçilerin haklarını almak için kullanması gereken bir araç olduğunu söyledi. Kapitalist sistemin sömürüye dayandığını grevin sömürenle sömürüleni karşı karşıya getirdiğini söyleyen Önder, iktidarın ise grev yasağı ile işçilerden oy alıp patronların yanında yer aldığını gösterdiğini ifade etti.

Açıklamada işçiler ve aydınlar hep birlikte “grev hakkımız engellenemez” ve “direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar. Birleşik Metal-İş sendikası Gebze Şubesi sekreteri Hasan Gençay, dayanışmaları dolayısıyla imzacılara teşekkür etti ve mücadelede kararlı olduklarını, baskılara boyun eğmeyeceklerini belirtti. Metal işçisinin greviyle dayanışma için başlatılan imza kampanyasının tam metni ve imzacıların listesi ise şöyle:

MESS’e, OHAL’e, grev yasaklarına karşı metal işçisiyle birlikteyiz!

Biz de grevin gözcüsü olacağız!

Metal işkolunda üç ayrı sendika (Birleşik Metal-İş, Türk Metal, Çelik-İş) tarafından 130 bin metal işçisini kapsayan grev kararları alınmış durumda. Bu  kararlar metal işçileri açısından son derece haklı sebeplere dayanıyor. Şirketler birbiri ardına kâr ve ihracat rekorları kırarken, cirolar katlanırken, patron sendikası MESS yüzde 6,4 zam ile sefalet ücreti dayatmaktadır. Patronlar ayrıca 3 senelik sözleşme dayatması ile aşırı sömürüye dayanan kârlarını daha uzun süreye yaymak niyetindedir.

Yüksek ve artan enflasyon ortamında işçilerin, durumlarını iyileştirmek bir yana mevcut koşullarını koruyabilmeleri bile çok zordur. Metal işçisi uluslararası çapta kendi sektörüyle karşılaştırıldığında en uzun saatler çalışan işçidir. Sektörün ağır koşulları altında her biri bel veya boyun fıtığı ve türlü meslek hastalıklarıyla boğuşmaktadır. Buna rağmen ücret kesintileri ve baskılar dolayısıyla arasında en az devamsızlık yapan ve yetmiyormuş gibi en düşük ücretleri alan yine Türkiye’nin metal işçileridir. Talepleri tümüyle haklıdır.

MESS’in teklifleri ile metal işçilerinin talepleri arasındaki uçurum “ekonominin gerçekleri”nden kaynaklanmıyor. Patronlar OHAL’i arkalarına alıyor, hükümetin daha önce defalarca uyguladığı grev yasaklarına güveniyorlar. Bu yüzden işçilere sefaleti ve en ağır koşulları dayatmaktalar. Ancak grev yasağı haksızdır, hukuk dışıdır ve gayri meşrudur. İşçilerin haklı grevlerini sonuna kadar sürdürme iradesi ise, tam tersine son derece meşru ve haklıdır.   

Metal işçilerinin mücadelesi tüm halkın OHAL’e ve baskılara karşı hürriyet isteğinin bir parçasıdır. Bu mücadele sadece metal işçilerinin refahı için değil, tüm Türkiye’nin geleceği için önemlidir.

Aşağıda imzası bulunanlar olarak bu duygu ve düşüncelerle metal işçilerinin grevine destek olacağımızı açıklıyoruz. Herkesi metal işçilerinin haklı grevini sahiplenmeye, bu greve karşı gelişecek her türlü baskıya karşı işçilerle dayanışma içinde olmaya ve bu haklı mücadeleye maddi, manevi gerekli her türlü desteğivermeye, fahri birer grev gözcüsü olmaya çağırıyoruz.

 

Abdullah Köktürk

Ahmet Külsoy

Akın Bakioğlu

Ali Haydar Emre

Ali Millioğulları

Anıl Dönmez

Arif Koşar

Aslı Kayhan

Atakan Çiftçi

Atilla Özsever

Aydın arı

Aynur Özuğurlu

Aysun Gezen

Aziz Çelik

Barkın Asal

Behlül Çalışkan

Berna Uymaz

Beyzade Sayın

Burak Gürel

Burcu Sarı

Can Irmak Özinanır

Cankat Tanrıverdi

Cem Özatalay

Cemal Bilgin

Ceren Sözeri

Çağdaş Ozan Üstün

Çağla Oflas

Deniz Morva

Derya Akdemir

Dilek Karabulut

Egemen Cevahir

Emine Sevim

Emrah Karakuş

Erdoğan Boz

Eren özel

Ertan Şahinoğlu

Ertuğrul Ahmet Tonak

Ertuğrul Oruç

Esme Yılmaz

Esra Dabağcı

Esra Mungan

Eylem Akçay

Faruk Özdemir

Faruk Sağın

Ferda Uzunyayla

Fikret Başkaya

Galip Yalman

Gökçe Cihan

Gökçe Çataloluk

Gökhan Alpugan

Gökhan Atılgan

Güven Gürkan Öztan

Hakan Koçak

Hayri Kozanoğlu

Işıl Ünal

İbrahim Gündoğdu

İbrahim Kuran

İbrahim Saraç

İrem Berksoy

İrfan Kaygısız

İzzettin Önder

Kıyasettin Yasa

Kızılca Yürür

Korkut Boratav

Kurtar Tanyılmaz

Kutlu Dane

Kuvvet Lordoğlu

Levent Dölek

Mehmet Bona

Mehmet Cemil Ozansü

Mehmet Rauf Kesici

Mehmet Türkay

Meltem Kayıran

Mert Kükrer

Mesut Şener

Metin Özuğurlu

Mine Dilan Kıran

Miriş Meryem Kurtulmuş

Muhittin Dere

Murat Birdal

Murat Özveri

Mustafa Görkem Doğan

Mustafa Kemal Coşkun

Necla Akgökçe

Nihat Koçyiğit

Nilgün Ongan Tunçcan

Nurcan Özkaplan

Oğuz Oyan

Onur Aytaç

Onur Can Taştan

Onur Hamzaoğlu

Osman Demirci

Ömer Furkan Özdemir

Özgün Millioğulları

Özgür Müftüoğlu

Özgür Narin

Özgür Öztürk

Özgür Sarıoğlu

Özgür Yergin

Özlem Özkan

Pedriye Mutlu

Pınar Abdal

Savaş Karabulut

Seçkin özsoy

Sefa Feza Arslan

Selahattin Eren

Selin Kuzucu

Selin Pelek

Sema Bayraktar

Sema Sapan

Serhat Salihoülu

Serter Oran

Sevin Bayraktar

Sevinç İldan

Sevtap Metin

Seyhan Erdoğdu

Sezen Çilengir

Sibel Perçinel

Sinan Araman

Suat Bozkurt

Sungur Savran

Süleyman Ulutürk

Şadi Ozansü

Şebnem Oğuz

Şiar Rişvanoğlu

Şükran Soner

Tamer Akgökçe

Tevfik Hakan Ongan

Umut Göl

Uraz Aydın

Ülker Sözen

Yaprak Damla Yıldırım

Yasin Durak

Yeşim Edis

Yüksel Akkaya

Z. Tül Akbal Süalp

Zafer Aydın

Zeki Kılıçaslan