Artan işsizliğe Erdoğan ve AKP'nin "çözümü": Sömürü seferberliği!

2016 Kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı ve buna göre resmi işsizlik oranı yüzde 12,1'e ulaştı ve 3 milyon kişiyi geçti. İşsizlikteki bu artışın Aralık ve Ocak ayında da devam ettiği düşünülürse 2008-2009 yıllarındaki ekonomik kriz ve kitlesel işten çıkarmalar sonucunda gelinen resmi yüzde 13'lük seviyeye yaklaştığımız açıktır. Bu rakamlar resmidir. Resmi rakamlarda iş bulmaktan umudunu kesmiş olanlar işsiz olarak sayılmamaktadır. Yani gerçek rakamlar çok daha yüksektir. DİSK'in yayınladığı rapor gerçek işsiz sayısının 6 milyon 611 bine ulaştığını, işsizlik oranının da yüzde 20 olduğunu ortaya koyuyor. Gençlerde sayı daha da yüksek. Her dört gençten biri işsiz, tarım dışında ise her üç kadından biri işsiz.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul adliyelerinde katiplik kadrolarının açılmasıyla işsizlik gerçeği tüm vahametiyle kendini göstermişti. İstanbul Adalet Sarayı'na alınacak olan 127 icra katibi alımı için 2 bin 540 kişi, Bakırköy, Küçükçekmece ve Büyükçekmece Adalet Daireleri için açılan 46 kişilik kadroya ise 720 kişi, Gaziosmanpaşa Adliyesi için 5 kişilik kadroya 100 kişi başvurdu.

Bu vahim tablo iktidar cephesinde de telaş yaratmış durumda. Telaşın nedeni vatandaşın sıkıntıya düşmesi, geçinememesi değil. İşsizlik rakamlarının referandumda HAYIR oylarını arttıracak olması. Bu yüzden Erdoğan patronların çatı örgütü TOBB toplantısında Mart ayında işsizlik oranlarını aşağı çekmek için seferberlik çağrısı yaptı. Bu çağrının ne kadar karşılık bulacağı henüz belli değil. Ancak Erdoğan'ın istediği gibi Mart ayında işsizlik oranları düşse bile Çalışma Bakanı Müezzinoğlu'nun referandumdan sonra kıdem tazminatını kaldıracaklarını açıklaması, patronların aldıklarının fazlasını hem de tazminat maliyeti olmaksızın işten çıkartacaklarını gösteriyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın imzasını taşıyan yeni bir kanun taslağı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na geldi. Taslağa göre sigortasız işçi çalıştıran işletmelerin 1 yıl teşviklerden yararlanamama cezası 1 aya indirilecek. Özetle istihdam seferberliği patrona kâr işçiye sömürü olarak yansıyacak. Kriz de bahanesi olacak.

Sermayenin sömürü seferberliğinin işsizlik oranlarında rakamsal olarak düşüş sağlayıp sağlamayacağı belli değil ama işçinin sınıfının bu gidişata HAYIR diyeceği açık!