Arjantin meclisinde sosyalizm için yemin ettiler!

Arjantin’de 27 Ekim Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde 2011 yılında kurulan ve iki yılda oylarını iki katına çıkaran FİT (Solun ve Ezilenlerin Cephesi), 1 milyon 200 bin oyla meclise üç temsilci göndermişti. Bu tarihi zaferin ardından devrimci Marksistler, meclisin açılışında yapılan yemin törenine de damga vurdular.

Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu seksiyonu Partido Obrero’dan (İşçi Partisi) Néstor Pitrola ve  Pablo López  ile PTS ‘den (İşçilerin Sosyalist Partisi) Nicolàs del Caño meclisteki açılış töreninde resmi yeminin dışına çıkarak Mariano Ferreyra’nın ve diğer şehitlerimizin, devlet tarafından kaybedilenlerin anısı için, işçi sınıfı mücadelesi için ve sosyalizm için yemin ettiler. Yeminlerini altyazılı olarak izlemek için tıklayın.

Meclisteki tören sırasında, Cordoba seçimlerinde hile yapılarak FİT adayı Liliana Olivero’nun saf dışı bırakılması da protesto edildi. Olivero yerine meclise giren aday, FİT’i oluşturan partilerin militanlarının sloganları ve yuhalamaları eşliğinde yemin etmek zorunda kaldı. Açılış töreni sırasında dışarıda toplanan binlerce FİT militanı bayrak ve pankartlarıyla meclisi kuşattı. Néstor Pitrola ve  Pablo López yeminleri sırasında salonun balkon kısmından Partido Obrero pankartı açıldı.

Devrimci bir programla 1 milyon 200 bin oy alan yoldaşlarımız, sandığı ve meclisi, işçi sınıfının çıkarlarının savunulduğu birer kürsü haline getirmenin çarpıcı bir örneğini daha ilk andan göstermiş bulunuyorlar. Başta Partido Obrero olmak üzere FİT’i oluşturan tüm devrimci Marksistler buraya burjuvaziyle her türlü işbirliğini dışlayarak ve parlamenter ayak oyunları reddederek geldiler. Kitlelere ulaşmak için programlarından ödün vermediler. Şimdi de bu devrimci politikayı meclis çatısı altına taşıyorlar. Meclisten fabrikalara, mahallelere ve sokaklara sınıf savaşının çağrısını ulaştırıyorlar.  Yoldaşlarımızı yakından tanıyoruz, yıllardır birlikte, omuz omuza mücadele ediyoruz ve onlara kefiliz: Bu daha başlangıç!