Alternatifi Amerikan muhalefeti, Rus Ekmeleddini veya ırkçı bir soytarı olunca…

Rusya’da seçimler yapıldı ve Putin yüzde 76 oy alarak yeniden başkanlığa seçildi. Bu yüksek oy oranı Rusya’da her şeyin güllük gülistanlık olduğunu göstermiyor. Putin, çok iyi olduğu için değil, alternatifsiz kaldığı için bu yüksek oranları alıyor. Ve yine aynı sebepten seçime katılım oranı da diğer seçimlerde olduğu gibi düşük kalıyor.

Putin, kendisinin en önemli rakibi olarak görülen Aleksey Navalniy’in seçime girmesini engellemişti. Geçtiğimiz yıl yolsuzluk karşıtı gösteriler sırasında tutuklanan Navalniy, adaylığını ilan ettikten sonra ise “yolsuzluk” suçlamasıyla seçimlerden diskalifiye edildi. Navalniy’in seçimlere girmeyişi ve karşılığında boykot ilan etmesi de katılım oranlarının düşüklüğünde etkili olmuş görünüyor.

Ancak okurlarımız Navalniy’i bir demokrasi ve özgürlük mücahidi zannetmesin. Kendisi ABD ve Avrupa tarafından hem siyasi hem de finansal olarak desteklenen, emperyalizm yanlısı bir burjuvadır. Bir yönüyle Rusya’daki “Amerikan muhalefetinin” sembol ismidir. Böyle olduğu için de diskalifiye edilmesi belirli bir tepki uyandırsa da geniş halk kesimleri kendisine ve siyasetine sahip çıkmadı. Diğer önemli siyasi odaklardan Rusya Federasyonu Komünist Partisi, Putin’in karşısına adeta bir “Rus Ekmeleddini”yle, milyoner tarım kapitalisti Pavel Grudinin’le çıkınca (yüzde 11,77 oy aldı) diğer önde gelen aday da Liberal Demokrat Parti’nin ırkçı lideri Vladimir Jirinovski (yüzde 5,65 oy aldı) olunca sonuç şaşırtıcı olmadı.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2018 tarihli 103. sayısında yayınlanmıştır.