Adanalıya mı?

Adana Valisi halka küfür eden “mülki amir” olarak tarihe geçecek. Köylüyle tartışırken “ananı…” diye başlayan başbakana böyle vali yakışır. Valinin diline dikkat: mesela “alın o hayvanı” ya da “alın o serseriyi” demiyor. “Alın o gavatı” diyor. “Galiz küfür” buna denir Türkçe’de. Valinin sayesinde bütün Türkiye “gavat” kelimesinin anlamını da öğrendi! Genç kuşaklara nasıl da güzel hizmet ediyorlar!

Sadece başbakanına uygun değil vali. Astlarına da çok uygun. Türkiye’de polisin sıradan insanlara nasıl küfür ettiğini, polis memurlarının kendi aralarında nasıl konuştuğunu bilmeyen var mıdır? Türkiye’de vali büyük ölçüde polisin şefi gibidir. Dolayısıyla bu dili benimsemesine hiç şaşırmamak gerekir valinin. Sadece ne zaman edeceğini bilemedi!

Küfür savurduğu yetmiyor. Ardından 75 milyonun zekâsıyla alay eder gibi insanların televizyonlarda sabah akşam binlerce defa kendi kulaklarıyla duyduğu “gavat” kelimesinin “kavas” olduğunu iddia etme cüretini gösteriyor! İnsan ne zamandan beri kızdığına “elçilik hizmetlisi” diye bağırıyor? Neyse ki birileri kendine gelmesini söyledi anlaşılan, vazgeçti bu saçmalıktan, “gavat demişim” diye itiraf etti.

Bu toprakların halklarının onuru var. Gezi olayları sırasında İstanbul valisi halka yalan söyledi, saldırmayacağız dedi, ardından kitleleri gaddarca gazladı, kimyasalla “zenginleştirilmiş” suyla yıkadı, ama hâlâ mutlu memnun bu “dünya kenti”nin başında oturuyor! Eskişehir valisi,halk isyanı şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz’ın, suçu polisin  üzerine atmak amacıyla arkadaşları tarafından dövülmüş olabileceğini söyledi; sonra her şeyi polisin örgütlediği delilleriyle ortaya çıkınca, “bakın tek bir polis var, benim söylediğim doğru çıktı” deme cüretini gösterdi. Görevden alınmadı, on binlerce zeki üniversite öğrencisinin yaşadığı o kentin hâlâ başında. Şimdi de bu gavatlık meselesi! Alın şu valiyi görevden! Onu da, Eskişehir valisini de, İstanbul valisini de, siz alsanız da almasanız da halk gelecekte yargılayacak ve cezasını verecek.

İşçi sınıfı iktidara geçtiğinde ne vali ne polis memuru ne de başbakan halktan bir insana “sen” diyemeyecek! “Gavat” diye anmak ne demek, “siz” demek zorunda olacak!

Ama Adana valisi o cezadan önce de daha şimdiden bütün bir kentten ne ağır ceza yiyor, farkında mı acaba? Adana’da fabrikalarda, işyerlerinde, kahvehanelerde, okullarda, evlerde şimdi en çok hangi kelimeler kullanılıyordur acaba? Sen bilmez misin adam, Adana Türkiye’nin küfür merkezidir! Onun küfürleriyle dünya âlem yarışamaz. Bula bula küfür edecek Adanalı’yı mı buldun?