AB taraftarı Kıbrıslı solcular ne taraftan?

Emperyalizm Arap devriminin bağrına bir hançer sokuyor. Hayır, Kaddafi Arap devriminin bir temsilcisi olduğu için değil. Mesele Kaddafi değil çünkü. Mesele emperyalizmin, Mısır ile Tunus’un tam orta yerinde olduğu için stratejik bir önem kazanmış olan Libya’ya yerleşmek, bu ülkede kendisine biat eden bir rejim kurmak için harekete geçmiş olması.

Emperyalizm denince pek çok “solcu” ABD’yi düşünür oldu yıllardır. Bu sefer emperyalizmin operasyonlarının ön planında kim var? Avrupa’nın merkezinde yer alan, kendine “özgürlüğün ülkesi” adını vermeyi pek seven Fransa. Başka kim var? “Demokrasinin beşiği” Britanya. Başka kim var? Ülkedeki bütün askeri üsleri saldırı amacıyla kullandıran İtalya. ABD onların ardından geliyor, çünkü Akdeniz’i kendi gölü yapmak isteyen Avrupa Birliği.

Şimdi, aynen ABD ve Fransa gibi, Britanya da, Libya ya da başka bir ülke, Arap dünyasına savaş uçaklarıyla saldırıyor. Peki, bu uçaklar nereden kalkıyor? Kıbrıs’ın Ağrotur (Akrotiri) üssünden!

Kıbrıs’ın AB’ci solcuları esaslı bir politik sorunla karşı karşıya. Yıllarca Kıbrıs sorununun AB eliyle çözüleceğini savundular durdular. Biz de onlara AB eliyle çözümün Kıbrıs’ın “batmayan uçak gemisi” statüsünü devam ettireceğini hatırlattık. Kıbrıs sorununun çözüm paketinde Ağrotur ve Dikelya üslerinin kapatılmasın da yer almasının gerektiğini sürekli söyledik.

Kim boş konuşuyormuş? AB taraftarı Kıbrıslı solcular seçmek zorundalar. Ya şu anda Libya’ya yapılan emperyalist müdahaleyi destekleyecekler, ya da bu müdahaleye karşılarsa, yıllardır Ağrotur ve Dikelya’yı Ortadoğu halklarına karşı tehdit ve saldırı aracı olarak elinde tutan Britanya’nın ve onun önde gelen bir üyesi olduğu AB’nin Kıbrıs sorununun çözümünün bir parçası olamayacağını kabul edecekler.

Tercih sizin, yoldaşlar!