18 yaş maskesi düştü

Referanduma sunulan anayasa değişikliklerinden seçme ve seçilme yaşını 18'e indiren madde paketi Erdoğan ve AKP'nin içeriğini tüm açıklığı anlatarak savunduğu neredeyse tek madde. Herkesin kabul edebileceği bir madde olduğu düşünülerek pakete iliştirilmiş olan bu değişiklik tüm paket açısından adeta bir makyaj işlevi görüyor.

Ancak Ankara Valiliği'nin üniversitelerde referandum çalışmalarını yasaklayan kararı ile birlikte istibdadın 18 yaş maskesi de düşmüş oldu. Ankara Valiliği rektörlüklere gönderdiği yazı ile üniversitelerde hiçbir şekilde seçim propagandası ve toplantısı yapılamayacağı belirtildi. 18 yaşındaki gençlerin milletvekili olmasında bir sakınca görmeyen iktidar, böylece her biri 18 yaşından büyük üniversite öğrencilerine siyaset yapmayı yasaklamış oldu. Halbuki üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının siyasi partiye üye olma ve üniversite özerkliği çerçevesinde her türlü siyasi görüşü tartışma ve yayma hakları mevcut. Yani sözde gençlere siyasetin önünü açtığını iddia edenler aslında gençlerin mevcut siyasi haklarını dahi kısıtlamakta bir beis görmüyorlar.

Devrimci İşçi Partisi başından beri bu maddenin makyaj niteliğinde olduğu ve AKP'nin gençlerin siyaset yapması konusunda ikiyüzlüce davrandığını vurguluyor. Gerçek Gazetesi'nin referandumun tüm maddelerini ele alan Öncü İşçi ekinde söz konusu madde şöyle açıklanmıştı:

"Bu madde de makyaj niteliğinde bir maddedir. Gençliğin siyaset yapmasını her fırsatta engelleyen, üniversitelerde bildiri dağıtmayı bile yasaklayan, hapishaneleri muhalif öğrencilerle dolduran iktidarın bu maddeyle yapmak istediği gençlere siyasetin yolunu açmaktan ziyade zaten meclisi tıka basa dolduran patronların ve toprak ağalarının çocuklarına daha erkenden meclis kapılarını açmaktır. Gezi ile başlayan halk isyanında polis tarafından katledilen 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın, gerici lümpen bir güruh tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ve daha nicelerinin hesabını vermeyen iktidarın gençliğin siyaset yapma hakkından bahsetmesi ikiyüzlülükten başka bir şekilde adlandırılamaz."